Pěstujete růže? Toto nasypte kolem záhonu a zapamatujte si tuto radu na každou sezónu: To je k nezaplaceni pro každého pěstitele

0
(0)

Dalibor , 21. 06. 2020

Nejlepší rady a tipy pro každéh, kdo chce krásné růže. Ať už je pěstujete v květináči nebo volně v zahradě, tyto rady se vám určitě budou hodit.

Růže milují česnek

Základem pro krásné kvetení a dostatek květů je odstranit plevel a invazivní druhy z blízksoti růží. Pokud nechcete, aby jim kradli živiny a vláhu, nechte okolí růží podle možnosti čisté.

Pokud chcete, aby jste růže ochránili před škůdci a zejména mšicemi, je dobré nechat je v blízksoti česneku. Tato kombinace je možná bizarní, ale zajistí vám bezproblémové kvetení a zdravé rostliny.

Zázrak pro růže - kurkuma

Jednou ze základních podmínek kvetení je pravidelně odstraňovat suché květiny a také poškozené a mrtvé části keřů. Pokud chcete, aby tato místa rychle opět vyhnali nové čerstvé výhonky, použijte k ošetření odříznutých (odstraněných) částí kurkumový prášek. Má protiplísňové a antibakteriální účinky. Na druhé straně působí stimulačně a kromě toho, že ošetřuje, podporuje růst a vitalitu rostlin. Sem tam je dobré trochu kurkumového prášku nasypat i na půdu okolo rostlin - vyživuje, stimuluje a poskytuje ochranu před škůdci a chorobami.

Nejlepší výživa pro růže

Mezi nejlepší domácí hnojiva patří obyčejné banánové slupky, použitý čaj, nebo popel a droždí. Banánové slupky jsou významným zdrojem draslíku, který rostlina potřebuje zejména v aktivní fázi kvetení. Banánové slupky můžete zakopat přímo do blízksoti kořenů rostlin nebo zalévat výluhem z banánové slupky (slupky zalijete vodou a necháte louhovat několik dní). Vynikající je také použit čaj, který necháte dobře vysušit na slunci a přimícháte přímo do půdy okolo rostlin. Použijeme 2-4 lžičky přímo do půdy.

Ověřené hnojivo zahrádkáře

10 g sušeného droždí smíchejte se 2 lžícemi cukru a zalijte sklenicí teplé vody. Nechte 15 minut stát na teplém místě a potom rozřeďte s 10 litry teplé vody. Tento roztok používejte zředěný v poměru 1,5 litru roztoku na 5 litrů vody. Ke každé růži vylijte 1 litr této výživy. Před použitím by měla být půda okolo kořene jemně vlhká, aby lépe absorbovala živiny. Výsledky se dostaví velmi rychle a uvidíte jejich už o pár dní.

Po 2 - 3 dnech zopakujte jen výživu z popela, kterou si připravíte tak, že smícháte litrový pohár prosátého popela s 10 litry vody a vaříte 2 hodiny. Nechte vychladnout a pod každou růži vylijte půl litru tohoto roztoku. Fantastická výživa bohatá na draslík a fosfor, který stimuluje růst i nahazování puků. Rostliny jsou krásné, svěží a kvetou jako bláznivé.

Krásná kvetoucí zahrada je snem každého pěstitele květin. A s touto výživou budou vaše růže jako z pohádky.

Pokud vidíte mšice, vždy zabere tento postřik

Potřebujeme:

  • 2 litry vody
  • 1 lžíci octa
  • Láhev s rozprašovačem

Postup:

Jednoduše jsem smíchala a tři dny za sebou jsem navečer postříkala růže (je dobré, aby během těchto dní nepršelo, aby se postřik na růžích udržel).

S mšicemi jsem pak měla klid, ale protože jich bylo všude mnoho udělala jsem preventivní opatření - párkrát jsem postříkala růže výluhem z kopřiv - kopřivu naplníme do 1/3 kbelíku, zalijeme vodou, nechám louhovat den a pak jednoduše nastříkáme na rostliny. Tento výluh však používám i do zahrady na zeleninu - je to perfektní hnojivo pro rajčata, cuketu, lilek i papriku.