Pěstujete levandule? Vyrobte si domácí olej, krásně voní a uzdravuje!

0
(0)

Dalibor , 04. 05. 2020

Má doslova blahodárné účinky. Koupit ho můžete v lékárnách, drogeriích, prodejnách zdravého životního stylu. Pokud si ho ale sami vyrobíte doma, vyjde vás na pár korun. S naším návodem to zvládne každý.

Také milujete tu překrásně omamnou vůni levandule?

Kdykoli ji ucítím, okamžitě se mi v mysli vybaví nekonečné fialové lány ve francouzské Provenci, kde se ve velkém pěstuje. A přestože pochází ze západního Středomoří, daří se jí i v našich podnebních podmínkách. Tento krásný polokeř získává v posledních letech v Česku na popularitě. Zdobí nejednu zahradu, balkon či terasu, pěstuje se i v truhlících a květináčích na parapetu.

Mnoho z nás používá sušené květy levandule proti šatním molům, které aromatická silice, na rozdíl od nás, doslova odpuzuje. Bonusem je pak to, že šaty a prádlo krásně provoní. Ne každý už ale ví, že právě drobné fialové květy mají léčivé účinky.

Levandulový olej pomáhá při bolestech hlavy, migrénách, revmatismu, i zánětech. Snižuje krevní tlak. Zahání nervozitu a stres, poradí si s nespavostí.

Češky se ještě nenaučily pleťové oleje pravidelně používat. Pokožce ale mnohdy pomohou víc než klasické krémy. Na dlouhou dobu ji vyživí a projasní. V následujícím videu vám prozradíme, pro koho jsou vhodné a jak je nanášet:
Navíc jako jeden z mála éterických olejů se dá použít lokálně na pokožku i sliznici. Tlumí bolest a působí protizánětlivě. Podporuje hojení popálené kůže i otevřených ran. Vhodný je pro pacienty trpící bércovými vředy. Použitý při masáži si poradí s namoženými svaly. Osvědčil se i po úrazech.

Jde zkrátka o téměř zázračný produkt. Paradoxně si ho však můžete s minimem nákladů vyrobit sami doma. S naším podrobným návodem krok za krokem to zvládnete i vy. Přinášíme vám hned dvě metody. Vybrat si tak můžete, zda olej chcete mít hotový během jednoho odpoledne, nebo si na něj pár týdnů počkáte.

Levandulový olej vyrobený zatepla

Budete potřebovat:

  • květy čerstvé levandule
  • olej (nejlépe olivový, použít ale můžete i levnější slunečnicový nebo naopak dražší, jako je mandlový či jojobový)
  • hrnec s dvojitým dnem

Pozor! Ne každá levandule přežije naši zimu venku!

Postup:

1. Květy levandule posekejte nadrobno, nasypte do hrnce a zalijte olejem tak, aby byly zcela ponořené.

2. Přiveďte opatrně k varu.

3. Když teplota dosáhne sta stupňů, stáhněte plamen a obsah nechte už jen pozvolna vařit.

4. Po třech hodinách hrnec odstavte a obsah nechte zchladnout.

5. Olej přeceďte, květy pomačkejte sběračkou a následně vymačkejte i všechen zbylý olej z květů a vmíchejte ho do již scezeného. Nakonec ho slijte nejlépe do lahviček z tmavého skla. V chladu a temnu vydrží asi devět měsíců.

Levandulový olej vyrobený zastudena

Budete potřebovat:

  • květy čerstvé levandule
  • olej (nejlépe olivový, použít ale můžete i levnější slunečnicový, nebo naopak dražší, jako je mandlový či jojobový)
  • zavařovací sklenici

3 tipy proti slimákům

Postup:

1. Květy levandule posekejte nadrobno, nasypte do velké zavařovací sklenice a zalijte olejem tak, aby vám vznikla hustá homogenní směs.

2. Sklenici pevně uzavřete, postavte na slunné místo a nechte nejméně čtyři týdny louhovat. Pokud chcete, aby měl olej vyšší koncentraci silice, počkejte deset týdnů. Jednou denně obsah opatrně protřepte.

3. Po uplynutí příslušné doby sklenici otevřete a olej přeceďte. Z květů následně ještě důkladně vymačkejte všechen zbylý olej. Přeceďte ho a přidejte do již scezeného oleje.

Stejně jako u teplé varianty hotový olej uchovávejte v chladu a temnu nejlépe v lahvičkách z tmavého skla.