Děti se na to nejdřív šklebily, ale nakonec si to zamilovaly. I dýně může být dobrou pochoutkou.

0
(0)

Jan , 13. 01. 2021

Dýně je nejenom pochoutka, ale také zdravá součást našeho jídelníčku. Je typicky sezónní záležitostí a její vzhled a chuť nás doprovází od pozdního léta přes celý podzim. Nevyrábíte-li zrovna z dýně dekorace, vyzkoušejte upéct ji v troubě a skvěle si na ní pochutnat.

Jaké živiny nám dýně daruje?

Hlavní složkou dýně je voda, kterou je tvořena z celých 90 %. Ve zbylých 10 % ale najdeme mnoho minerálů, jako jsou železo, hořčík, fosfor, draslík a vápník. Je také zdrojem vitamínů C a E. Obsahuje alfa a beta karoteny. Alfa karoteny se chemickými reakcemi přeměňují na lutein, který je blahodárný pro náš zrak, protože chrání naše oko před škodlivými volnými radikály a fotony. Z beta karotenu si zase naše tělo vytváří vitamin A, který slouží jako antioxidant.

Dýni se připisují také další prospěšné vlastnosti. Díky obsahu vlákniny je vhodná pro správnou funkci zažívacího systému. Doporučuje se při hubnutí, protože pomáhá normalizovat metabolismus. Vysoký obsah draslíku zajistí podporu kardiovaskulárního systému. Během těhotenství může dýně posloužit jako prevence žaludeční nevolnosti.

Jak můžeme dýni zpracovat?

Dýně se stejně jako další podzimní plody našich zahrad výborně skladuje. Ani po delší době skladování neztrácí své drahocenné vlastnosti.

Jak jsme uvedli na začátku, nejjednodušším, rychlým a chutným zpracováním dýně je upéct ji v troubě. Nakrájíme dýni na menší kusy a okořeníme oblíbeným kořením. Sůl, pepř a česnek jsou samozřejmým základem. Zakápneme olivovým olejem a pečeme, dokud není dýně měkká. Slupku můžeme klidně ponechat a měkkou dýni z ní vydlabat až na talíři.

Další možností je třeba dýňová polévka. Semínka můžeme opéct na pánvi s kouskem másla a soli a posypat jimi polévku při servírování. Dýni můžeme zakomponovat do rizota, bramborové kaše (bramborovo-dýňové pyré) nebo do těsta na noky. Je oblíbená i ve sladké kuchyni při přípravě dortů, zákusků a jiných moučníků.