Paní Jarmila 72 vám poradí, jak docílit nádherných orchidejí. Zkuste i vy její recept na nádherné pokojovky.

0
(0)

Dalibor , 09. 03. 2021

Spousta z nás má z pěstování orchideje respekt, zejména kvůli její náročnosti na přijímání vody a hnojiva. Každý květinář vám potvrdí, že jediný účinný způsob, jak správně pěstovat tyto překrásné květiny, spočívá v jejich správném zalévání. Není to tak složité, jak se zdá. Stačí dodržovat několik zásad, díky kterým se za vašimi okny budou pyšně tyčit nejkrásnější orchideje v okolí.

Neopovrhujte dešťovou vodou

Přestože pro nás je dešťová voda k pití či mytí absolutně nevhodná, na orchideje působí jako kouzelný lektvar. Nejlepší způsob jak ji obstarat spočívá v odchytu vody stékající ze střech pomocí okapů svedených do nádrží nebo sudů. Tím si obstaráte zároveň i skvělé hnojivo, protože tato voda obsahuje částice pylu a ptačího trusu. Vezměte si větší nádobu, do které tuto vodu nalijete a dejte tam rostlinku „vykoupat“ i s obalem. Dopřejte jí lázeň dlouhou 20 – 30 minut a poté jemně osušte listy. Orchidej si za tu dobu nasaje tekutinu, kterou potřebuje a vy tak nemusíte mít obavy z přelití. Pokud z časových důvodů volíte raději klasické zalévání z konve, je dobré řídit se třemi zásadami:

  • V létě zaléváme dvakrát týdně, v zimě jednou
  • Zaléváme vždy ráno
  • Po zalévání vylejeme vodu z misky pod květináčem

Zapomněli jste květinu zalít? Máme recept na úžasný životabudič

Občas se stane, že člověk odcestuje na dovolenou a zapomene zajistit osobu, která v době jeho nepřítomnosti bude chodit květiny zalévat. Po návratu se tak může stát, že najdete veškerou floru (pokud nejste milovníkem kaktusů) se seschlými listy a s nulovou šancí na přežití (samozřejmě záleží na době vaší nepřítomnosti). Na orchideje platí surovina, kterou by vás zřejmě nenapadlo do zálivky přidávat. Cukr!  Na 1 litr oleje přidejte lžíci cukru a rostlinu nechte 8-9 hodin koupat. Uvidíte, jak už po pár hodinách ožije a rozzáří své barvy.

👍 Tento návod je užitečný