Poradíme vám jak mít doma úplně zdarma velké množství ovocných stromů, které plodí jako divé.

0
(0)

Dalibor , 02. 06. 2021

Zahrada plná starých stromů, které usychají nebo neplodí podle vašich představ? Samozřejmě můžete vyzkoušet různé rady na omlazení stromů, ale snazší a rychlejší bude vypěstovat si z těchto nepoužitelných stromů nové. Je však nutné postupovat v době, kdy ještě stromy nejsou zcela uschlé, pak už jen stačí pozorovat, jak roste nový a mladý strom, který bude plodit zdravé ovoce dlouhá léta. Vyzkoušejte tento způsob obnovy sadu sami a uvidíte!

Zdravé stromky pro potěchu i úrodu

Není nic krásnějšího než pozorovat na jaře rozkvetlé stromy, jejichž bohaté květy lákají hmyz a včely. Bzučení a první paprsky pak dávají naději, že úroda bude bohatá. To vše jen v případě, že stromy jsou silné a netrápí je ovocnářské neduhy. Ze starých stromů si však můžete vysadit nový sad, stačí vědět, jak na to. Důležité je vybrat stromy, které jsou stále životaschopné a na nich vybrat dlouhé, silné a mladé větve, které budou sloužit jako základ nových stromů. K ořezu použijte ostrý nůž nebo speciální zahrádkářské kleště, řez proveďte šikmo.

K zakořenění postačí plastová láhev

Po provedení ořezu větve očistěte od listů a dalších postranních výhonků. Holou větev o celkové délce asi 25 cm, aby byla dostatečně dlouhá pro vložení do běžné 1,5litrové plastové láhve. Na dno láhve vlijte 5 cm vody a láhev uzavřete plastovým uzávěrem. Pravidelně měňte v láhvi vzduch otevřením zátky. Do vody můžete přidat urychlovač pro zakořenění, který se prodává v zahradnických centrech, ale stejnou službu také udělá běžná skořice se stimulačními účinky.

Výsadba na zahradu za 2-3 týdny

Kdy očekávat nové kořeny? Zhruba za 2-3 týdny se začnou objevovat první výstupky, což je signál pro výsadbu na zahradu, ponechte stromky v plastové nádobě a vyberte dobře chráněné místo. Můžete použít květináč a počkat s výsadbou do půdy až po zesílení sazenic. Nové stromky by neměly být na přímém slunečním záření, aby nedošlo k jejich poškození v letních měsících. Vysazovat lze takto švestky, meruňky i třešně.