Ostružiny jsou pokladem přírody, ceněným pro své zdravotní účinky již po tisíce let. Dříve se používaly k léčbě dny a kýly, dnes pomáhají snižovat cholesterol a podporují zdraví při cukrovce.

0
(0)

Dalibor , 12. 09. 2024

Ostružiny nejsou jen chutným doplňkem dezertů, jako jsou koláče nebo zmrzlinové poháry, ale také opravdovým přírodním pokladem, který lidstvo již tisíce let oceňuje pro jeho blahodárné účinky na zdraví. Tyto drobné plody byly využívány nejen jako potravina, ale i jako lék na různé neduhy. V dávných dobách se používaly na léčbu dny či kýly, zatímco dnes jsou oblíbené pro své pozitivní účinky na hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Historie ostružin

Původ ostružin, latinsky Rubus fruticosus, sahá až do doby železné, tedy před více než 2500 lety. Ostružiny byly nalezeny v Evropě, Asii i Americe, a to nejen jako potrava, ale i jako léčebný prostředek. Římané je považovali za důležitou součást své medicíny, a dokonce i domorodí obyvatelé Ameriky je využívali k barvení kůží a výrobě provazů.

Ve středověku měly keře ostružin praktický význam – často byly vysazovány kolem vesnic jako přirozená obrana proti divokým zvířatům a nepřátelům. V evropském folklóru ostružiny hrály důležitou roli při slavnostech první sklizně, přičemž Galové věřili, že plody sbírané ve správné fázi měsíce mohou chránit před zlými kletbami.

Zdravotní přínosy

Ostružiny jsou bohaté na důležité vitamíny a minerály, které pozitivně ovlivňují lidské zdraví. Obsahují velké množství vitamínu C, který podporuje imunitní systém a tvorbu kolagenu, což je důležité pro zdraví kůže a kloubů. Dále je ostružina bohatá na vitamín K, který podporuje srážení krve a zdraví kostí, a mangan, jenž napomáhá správnému metabolismu a ochraně buněk před volnými radikály.

Pro diabetiky jsou ostružiny ideální díky nízkému glykemickému indexu a glykemické zátěži. Stabilizují hladinu cukru v krvi a napomáhají tak prevenci diabetu. Vláknina obsažená v ostružinách podporuje trávení a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, což má příznivý vliv na zdraví srdce a cév.

Ostružiny v kuchyni

V kuchyni mají ostružiny široké využití. Jsou skvělým základem pro přípravu džemů, koláčů a dezertů, ale hodí se i do slaných pokrmů. Výborně se kombinují s masem a využívají se při výrobě omáček či vinařských produktů.

Zajímavosti a pověry

Podle staré legendy by se ostružiny neměly sbírat po 29. září, na svátek Michaelmas. Traduje se, že archanděl Michael svrhl Lucifera z nebes, a ten při svém pádu dopadl do ostružinového keře, čímž na plody uvalil kletbu. Ačkoli tato pověra nemá vědecký podklad, je pravda, že po tomto datu může docházet k vyššímu výskytu plísní na plodech.

Závěr

Ostružiny jsou nejen chutným ovocem, ale také cenným přírodním lékem s bohatou historií. Jejich zdravotní přínosy, bohaté nutriční složení a široké využití v kuchyni z nich dělají ideální součást každodenního jídelníčku.