Ostropestřec mariánský – bojovník proti rakovině, zánětu i cukrovce

0
(0)

Dalibor , 16. 01. 2021

Silybum marianum, neboli ostropestřec mariánský, je zajímavá rostlinka s drobnými fialovými kvítky, která nejčastěji roste mezi plevelem. Je pokrytá malými bodláky a můžeme ji spatřit třeba na okrajích silnic, na pastvinách či loukách. Ostropestřec je ceněný zejména pro své zdravotní účinky, dokáže si prý poradit i s psychickými problémy. Na co se nejčastěji užívá?

  • Prevence vzniku rakoviny
  • Proti zánětům
  • Při léčbě cukrovky
  • Při léčbě obsedantně kompulzivní poruchy (OCD)

Nejen k očistě jater

Ostropestřec je jako bylinka hojně využívaný už po staletí. Obvykle se užívá k čištění jater, může nám být ale nápomocný i při jiných chorobách. Hlavní účinnou látkou ostropestřce je silymarin. Má protizánětlivé účinky, je to antioxidant, a dokonce bojuje i proti virům. Ostropestřec můžeme přidávat do jídla nebo užívat jako doplněk stravy.

I když lék na rakovinu zatím bohužel není znám, ostropestřec se v mnoha případech osvědčil. Například v roce 2010 vědci zjistili, že jiná jeho látka, silibinin, zabraňuje růstu, invazi a metastázi buněk u rakoviny prostaty. Navíc se ukázalo, že pomáhá předcházet rakovině kůže, rakovině tlustého střeva a dalším.

Záněty a OCD

Chronický zánět bývá mnohdy příčinou nemocí a úmrtí, zejména v moderní době. Lékaři pozorovali pacienty s osteoartrózou kolena a zjistili přitom, že ostropestřec záněty snižuje. Dobré výsledky měl i při léčbě růžovky (chronické onemocnění kůže). Ostropestřec mariánský také snižuje hladinu cukru v krvi a cholesterolu u pacientů s diabetem 2. typu. Existuje mnoho studií, které ukazují, že při léčbě cukrovky může být velmi nápomocný.

Vědci také zjistili, že užívání ostropestřce má podobné účinky jako fluoxetin, tedy lék, který se podává pacientům s obsedantně kompulzivní poruchou. O jeho užívání, stejně jako u jiných doplňků stravy, byste se nejprve ale měli poradit s vaším lékařem.

👍 Tento návod je užitečný