Vzala vatovou tyčinku do uší a klíště bylo ihned pryč. Zkuste i vy tento šetrný způsob odejmutí klíštěte z kůže.

0
(0)

Dalibor , 13. 08. 2020

Letošní rok je bohužel pro klíšťata příznivý. Je jich mnoho a objevily se dokonce dříve než obvykle. Hned od samotného jara čelíme jejich všudypřítomnosti, což sebou nese riziko, že si z pobytu v přírodě nějaké přineseme domů. Klíčové je včasné a bezpečné odstranění. Díky tomu zabráníte případným pozdějším problémům. Vždy se ihned prohlédněte a klíště vyndejte. Jak to ale udělat nejlépe? Zkusit můžete i efektivní a rychlý způsob bez pinzety. Přečtěte si, jak na to.

Bude vám stačit navlhčená vatová tyčinka

Jsou situace, kdy jste na dovolené nebo výletě a nemáte po ruce pinzetu. K vytažení klíštěte vám poslouží i obyčejná vatová tyčinka, pokud ji u sebe náhodou máte. Jsou ale lidé, kteří tento způsob upřednostňují před pinzetou i doma. Záleží tedy na každém, jaký způsob se mu osvědčil. Jak tedy na způsob s vatovou tyčinkou? Jednoduše ji namočte do vody, aby po kůži lépe klouzala. Nepoužívejte žádné jiné tekutiny jako krémy, mýdla nebo dokonce olej. I s obyčejnou vodou to nemusíte přehánět.

Ve chvíli, kdy máte připravenou navlhčenou vatovou tyčinku se můžete pustit do odstraňování. Tyčinkou jezděte kolem klíštěte dokola v jednom směru. Pokud se ihned nepustí, buďte trpěliví. Rozhodně příliš netlačte, nekružte rychle a nepřejíždějte přes klíště. Vždy buďte opatrní a každý pohyb promyslete, abyste zabránili utržení.

Nepouštějte se do nebezpečných způsobů

Pokud nemáte pinzetu, kleštičky ani tyčinku do uší, raději se neodbornému vytahování klíštěte vyhněte. Některým odvážlivcům se podařilo klíště vyjmout i pomocí provázků. Tento způsob bychom ale raději nedoporučovali. Jeho použití je možné jen v případě nejvyšší nouze. Při nepovedeném pokusu totiž hrozí odtržení těla od zakousnuté hlavičky.

Po odstranění klíštěte tímto způsobem platí stejná pravidla jako vždy. Místo důkladně vydezinfikujte. Následující dny místo pečlivě sledujte a kontrolujte. Pokud si všimnete něčeho neobvyklého, ihned navštivte lékaře. Alarmujícím signálem jsou velké skvrny, které dokonce mění barvy.