Odkud se bere plynatost a proč nám vlastní plyny voní? To je velice zajímavá otázka.

0
(0)

Tomáš , 07. 10. 2021

Je to zcela přirozená reakce, ale plynatost je pro mnoho lidí nepříjemná, zvlášť, pokud se něco takového stane na veřejnosti, nedej bože před někým, ke komu chováte úctu. Je to ale důkaz, že váš trávicí systém dobře funguje. Kde se vlastně plynatost vzala, a proč tolik zapáchá? Existují dokonce způsoby, jak nepříjemný zápach zmírnit.

Je důležité pochopit, jak naše tělo funguje

Plynatost se asi nikdy na veřejnosti nebude brát jako samozřejmost nebo něco, co je normální. Plynatost ale můžete několika triky zmírnit, a důležité je pochopit, jak naše tělo pracuje a jak vlastně plynatost vzniká. Pokud jste nikdy nebyli na vyšetření, pomůžete vás osvětlit, jak to vlastně celé funguje a odkud se plynatost vzala.

Věděli jste, odkud plynatost pochází? Je to proces, který začíná ve střevech. Tam se střevní plyn oddělí od potravin, které jsme snědli. Jakmile se potraviny uloží, stráví se žaludeční hled a poté se dostane do střev. Buňky jsou připojení ke trávení potravin. Pokud ale jídlo není asimilováno žaludkem a bakterie, které najdete v tlustém střevě, vstoupí do kontaktu s jídlem, vzniká právě tento problém.

Výsledkem je špatné trávení potravin střevní flórou, a to pak vyvolává plynatost. Je to vlastně reakce, která je způsobená kvašením zbytků potravin, a to také vyvolává onen zápach, který je tolik typický pro plynatost a spoustě lidem způsobuje nemalé problémy. Jestli se chcete zbavit nadýmání a plynatosti, je potřeba změnit skladbu svého jídelníčku a zaměřit se na potraviny, které naopak pomohou plynatost omezit na minimum.

Jaké potraviny plynatost způsobují a jaké si naopak dopřát?

Potraviny, které způsobují plynatost, jsou například květák, růžičková kapusta a také bílé fazole. Pokud si dáte hrášek, také můžete mít pocit, že vám praskne břicho a nadýmání bude problém. Plynatost ale mohou způsobit i potraviny, které si dáváte denně. Mezi takové patří například brambory, hrušky nebo některé druhy cereálií. Tyto potraviny se špatně vstřebávají a důvodem toho je vysoký obsah fruktózy.

Žvýkat byste neměli často ani žvýkačky, i když se to dnes ještě doporučuje po každém jídle. Jsou plné cukru, a proto jejich konzumaci omezte na minimum. A co může za onen zápach, kvůli kterému je všem trapně? Jsou dvě možnosti, jak zápach může vzniknout. První je, že jsou potraviny asimilovány jako bakterie, které kvasí. Vědci dokonce uvádějí, že obsah bakterií na pravé straně tlustého střeva se odlišuje od levé strany.

Každá strana tlustého střeva obsahuje jiné plyny

Pravá část tlustého střeva obsahuje plyn, který se objeví při konzumaci artyčoků, bílých fazolí nebo některých cukrů. Výsledkem pak budou zápachy, které nebudou příjemné ani vám samotným. Levá část vyvolá mnohem příjemnější pach, protože je tento plyn tvořen látkami, které vytvoří sirovodík. Míra zápachu plynatosti závisí také na tom, jak je na tom člověk celkově se svým zdravým. Citlivost a intenzita zápachu se pak liší podle jednotlivých lidí.

Jestli chcete vědět, jak jste na tom s plynatostí a proč vaše tělo funguje zrovna tak, jak funguje, můžete navštívit odborníka. Nazývá se gastroenterolog, a ten dokáže určit příčinu plynatosti. A na co všechno se musí podívat, aby vám podal relevantní výsledky? Zjistí, jestli máte problémy se zácpou nebo naopak průjmem, musí vědět, jestli nejste ve stresu nebo napětí. Pokud se chcete plynatosti zbavit, musíte přijímat potraviny, které jsou bohaté na vitaminy a minerály a poskytnou vašemu tělu všechno, co potřebuje. Důležité je také nejíst jídlo rychle, ale vychutnat si ho a každé sousto několikrát přežvýkat, než ho spolknete. Jestli k tomu přidáte i pravidelné cvičení, máte vyhráno, protože plynatost se hodně zmírní, skončí bolesti břicha a budete se cítit mnohem lépe nejen doma, ale také na veřejnosti, kde vás nebude čekat žádný trapas.