Odhalili nový symptom koronaviru! Přichází dřív než kašel a horečka

0
(0)

Dalibor , 21. 03. 2020

Horečka a dusivý kašel, zhoršené dýchání, které může vést až k zápalu plic. To jsou hlavní symptomy upozorňující na nemoc Covid-19. Na přítomnost koronaviru ale poukazuje i další faktor, který vědci a lékaři dosud zbytečně přehlíželi.


Epidemie koronaviru celosvětově čítá již přes 255 tisíc nakažených, vyžádala si 10 495 životů, 89 918 pacientů se z nemoci uzdravilo. Jako u jiných virových onemocnění je třeba všímat si včas symptomů, které na nemoc upozorňují, a začít s léčbou včas.

 

A to platí i v případě koronaviru SARS-CoV-2, ač na něj zatím lékaři nemají cílenou léčbu, s výjimkou běžných antivirotik nebo experimentálních léků.

Rýma, teplota nad 38 stupňů Celsia, kašel, bolest svalů či kloubů a dušnost. To jsou nejčastější příznaky nového koronavirus. Američtí vědci však v nejnovější studii uvedli nový příznak, který se dosud nepředpokládal za ohrožující.

Je novým symptomem, který je třeba brát vážně, bolest břicha a problémy s trávením.

 

Vědci k tomuto odhalení dospěli analýzou údajů 204 pacientů v čínské provincii Chu-pej a zjistili, že téměř 49 procent pacientů přišlo do nemocnice se zažívacími symptomy, jako je průjem, bolesti břicha či zvracení.

 

Ve zkoumaném vzorku pacientů vědci navíc odhalili další zákonitost. Právě pacienti, kteří si stěžovali i na trávicí obtíže, měli horší klinický výsledek a vyšší riziko úmrtnosti ve srovnání s pacienty bez zažívacích symptomů.

I přes nový objev je podle vědců stále třeba věnovat největší pozornost symptomům nejtypičtějším, a to je suchý dusivý kašel a vysoké horečky. Covid-19 primárně útočí na plíce a dýchací cesty.