Od teď tuto rostlinu už nebudete považovat za plevel: Jde o jednu z nejléčivějších bylin.

0
(0)

Dalibor , 22. 06. 2020

Tato rostlina původně pochází z Indie a Persie, ale nyní se odtud rozšířila téměř do celého světa.

V některých zemích je dokonce záměrně pěstován a používán jako jídlo. Bohužel je ve většině ostatních zemí, včetně Slovenska, považován za plevel a je proto soustavně odstraňován ze zahrad a parků a poté vyřazen.

Co je to šrucha zeleninová

Šrucha zeleninová je obyčejný plevel, který pravděpodobně najdete ve své zahradě. Má žluté květy a husté masité listy. Je možné ji konzumovat normálně, ale nejzajímavější jsou její nutriční a léčivé vlastnosti.

Semena keřů přežívají v různých klimatických zónách. Jsou extrémně odolné a mohou v zemi přežít až 40 let a čekají na vhodné podmínky pro vyklíčení. Díky tomu se podařilo rozšířit po celém světě.

Tato rezistentní a vytrvalá léčivá rostlina je zvláště prospěšná pro imunitní systém a celkové lidské zdraví.

Někdy se také nazývá prasečí plevel, protože prasatům se to velmi líbí. Je to pro ně rozhodně mnohem lepší strava než geneticky modifikované krmivo pro zvířata, které se dnes používá.

Nutriční složení šruchy

Čerstvé listy rostlinné zeleniny obsahují překvapivě více omega-3 mastných kyselin než mnoho rybích olejů.

Má také jeden z nejvyšších obsahů beta-karotenu, formy vitaminu A, mezi známou zeleninou. Vitamin A je důležitý pro zdraví očí a také poskytuje vynikající ochranu proti více rakovinám.

Schruh je také plný dvou extrémně silných antioxidantů.

Jedná se o betalinové alkaloidy, pigmenty, žlutý betaxanthin a červený betacyanin. Oba tyto pigmenty mají silné antimutagenní a antioxidační účinky.

Kromě toho šrucha obsahuje velké množství následujících látek:

  • vitamín C
  • vitamíny skupiny B, včetně niacinu a riboflavinu
  • karotenoidy
  • vápník
  • hořčík
  • draslík
  • železo
  • měď

Zdravotní účinky šruchy

Z mnoha zdravotních účinků šruchy, zmiňme alespoň ty nejdůležitější:

Zdraví srdce a cév. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselin významně pomáhá udržovat srdce v dobrém stavu. Kyseliny omega-3 snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi a chrání tak před arteriosklerózou, srdečním infarktem a mrtvicí.

Tato rostlina obsahuje málo kalorií a hodně vlákniny, díky které se člověk cítí plný. Pomáhá zhubnout.

Hyperaktivita u dětí. Studie ukazují pozitivní účinek omega-3 kyselin na snížení vývojových poruch u dětí, jako je ADHD nebo hyperaktivita.

Trávicí problémy. V čínské medicíně se rubeola používá k léčbě průjmu, krvácení do střev, úplavice a hemoroidů.

Kožní problémy. Při lokální aplikaci masa může šrucha léčit několik kožních chorob, snížit otoky po kousnutí hmyzem, snížit vrásky nebo odstranit jizvy.

Prevence rakoviny. Vysoký obsah vitamínu C, A a antioxidantů brání rakovině. Chrání buňky před poškozením volnými radikály.

Osteoporóza. Minerály nalezené ve skořápce chrání kosti před osteoporózou. To je způsobeno hlavně vápníkem, hořčíkem, železem a manganem.

Červené krvinky a krevní oběh. Vysoký obsah železa a mědi stimuluje tvorbu červených krvinek, urychluje hojení tkání a orgánů a zlepšuje metabolismus.

Podporuje zdraví vlasů a nehtů. Pokud trpíte vypadávání vlasů nebo křehkými nehty, může tyto problémy účinně léčit zarděnka.

Na toto pozor

Existuje jedno omezení konzumace šruchy.

Ta totiž kromě prospěšných látek obsahuje i poměrně hodně oxalátů, které mohou přispívat k tvorbě ledvinových kamenů.

Pokud tedy máte nějaké predispozice na ledvinové kameny nebo trpíte na jiné onemocnění ledvin, pak šrucha konzumujte s mírou, případně se jí úplně vyhněte.