Pokud chcete, aby vám sousedé záviděli vaše venkovní květiny, použijte ocet!

0
(0)

Dalibor , 02. 06. 2021

Pokud jste kozel zahradník a máte zahradu, jistě ji chcete šperkovat k dokonalosti a využít ve všech směrech. Zjistěte, jak levně a jednoduše lze vylepšit zahradu pomocí levného a jednoduše dostupného octu - nejen proti plevelu. Stačí obyčejný lihový ocet, který seženete do patnácti korun - mnohdy i méně. Výsledky vás jistě nadchnou, nechte se inspirovat.

Potěšte rostliny

Rostliny, které preferují kyselost půdy, budou přímo nadšené z použití octu. Budou krásné a silné. Například rododendrony, hortenzie, gardénie nebo azalky, dokážete udržet v dobré kondici. Jeho účinek je jistě dočasný, ale půdě, ve které rostliny rostou, dokáže ocet dodat potřebnou kyselost. Šálek octu smíchejte se čtyřmi litry vody a následně rostliny zalijte.

Pryč se šneky

Ocet je velmi populární mezi zahradníky, o tom není pochyb. Zneškodněte hlemýždě pomocí octu. Smíchejte ocet s vodou a postříkejte postižená místa. Šneci dají zahradě brzy klid. Ovšem pošplíchejte místa vícekrát, ne pouze jednou.

Pryč s hady

Bydlíte kousek od řeky nebo máte zde umístěnou zahradu? Pokud ano, jistě víte, že k vám častokrát zavítají hadi - slepýši, užovky, ale i zmije. Běhá vám mráz po zádech? Zkuste se jich zbavit pomocí octu. Ocet má pronikavý a dráždivý zápach, který hadi cítí na metry daleko. Nejlepší bude, když polijete zahradu po celém obvodu, nejblíž tam, kudy hadi lozí.

Znečištěné květináče

Hliněné květináče jsou perfektní pro zahrady, ale postupem času jsou nevzhledné - mohou hnít, plesnivět nebo na nich vznikají skvrny. Připravte si kýbl, nalijte do něj ocet a vodu v poměru jedna ku třem a opláchněte květináče. Zbavíte se tak veškerých nevzhledných usazenin.

Proti plevelu

Vysoce koncentrovaný ocet dokáže chodník zbavit plevelu. Ale také mechu a jiné živé zeleně, která je nevzhledná v místech, kam nepatří. Ocet neřeďte a nalijte ho nebo nastříkejte přímo na veškerá problematická místa. 

Pryč s mravenci

Ocet dokonale pomůže i při odstranění mravenců. Připravte si roztok z vody a octu a naneste ho tam, kde se mravenci nejvíce vyskytují. Silná vůně donutí mravence, aby se jí vyhnuli. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1.

Pryč se škůdci a nevítanými hosty

Krtci, myši, hraboši, kočky, jeleni, psi, kuny-všem takovým zvířatům vůně octu přímo zapáchá, tudíž se jí vyhýbají. Takže pokud vaši úrodu tato zvěř ohrožuje, připravte si staré oblečení, které namočíme do octu - mohou být i staré látky, a zavěste je kolem stromů, na plot a všude kde se dá. Tento způsob spolehlivě zvěř odpudí. Látky můžete použít i na krásného strašáka, který se obleče, vyzdobí a efektivně pomůže. Doporučujeme textil namočit do octu každý týden.

Dostali jste řezané květiny?

Pokud jste si přinesli nebo jste dostali řezané květinky, jistě víte, že za dva dny hynou. Jejich životnost lze jednoduše prodloužit pomocí octu, cukru a vody. Stačí smíchat dvě lžíce octu, lžíci cukru a vodu, květiny budou déle krásné.

Pryč se rzí

Ocet poslouží i jako skvělý odrezovač. Pokud se vám objevila rez na zahradním nářadí, namočte ho do neředěného octu. Stačí zde ponechat pouze pár minut a poté jen opláchněte a utřete hadříkem.

Fungicid na rostliny

Pro interiérové, ale i exteriérové rostliny můžete využít ocet jako ochranu před houbami a plísněmi. Povařte dvě lžičky octu a čtyři lžičky heřmánkového čaje. Naplňte studenou směs do lahve s rozprašovačem a nastříkejte postižené rostliny.

Ekologický insekticid

Ocet je ekologickým řešením proti nežádoucímu hmyzu na zahradě. Vytvořte si octový sprej ze tří dílů vody s jedním dílem octu a jednou lžící mycího prostředku na nádobí. Smíchejte, protřepte a naneste na nežádoucí hmyz. Doporučujeme používat jednou za 14 dní.