--> --> Nalil na boty tento roztok a najednou se staly nepromokavé. Nedopusťte ani vy, abyste měli mokré nohy. - iRecept

Nalil na boty tento roztok a najednou se staly nepromokavé. Nedopusťte ani vy, abyste měli mokré nohy.

-->
-->
0
(0)

Dalibor , 23. 11. 2020
-->

Zima je již za rohem a s ní přichází oblíbená zimní turistika. Nedílnou součástí výletníků, brouzdajících zimní krajinou, jsou pohorky. Tento druh obuvi patří mezi dražší kousky. Hlavním důvodem je kvalitní provedení a materiály, které zajišťují odolnost a potřebnou oporu pro nohy.

Textil vs kůže

Pro zimní měsíce je vhodná celokožená varianta, která je odolná proti mechanickému poškození. Naopak kombinace kůže a textilu je, díky prodyšnosti a lehkosti, vhodná pro letní měsíce. U obou variant je ale důležitá péče, která podpoří životnost obuvi. Kolujícímu mýtu, že impregnace zničí prodyšnost boty, nevěřte. Kůže je i tak neprodyšná, navíc vosk k membráně nedostane.

Kdy a jak impregnovat celokožené pohorky?

S impregnací je vhodné začít ihned po koupi, kdy jsou boty ve své nejčistší podobě. Následně je doporučováno postup opakovat dvakrát do roka, případně před delší a náročnější túrou. Při použití směsi na bázi vosku pamatujte na to, že bota ztmavne a povrch se vyhladí. U impregnace na vodní bázi se vzhled boty nezmění, ale zároveň jde o krátkodobý efekt, který obuv tolik nevyživí a neochrání před posypovou solí. Výhodou vodní báze je její aplikovatelnost také na semiš a nubuk. Řešení ve formě spreje je v aplikaci jednodušší, avšak kůži také moc nevyživí. O to se naopak umí postarat kondicionéry, které ale neimpregnují.

Jak na vosk?

V rámci přípravy boty omyjte, usušte a vyndejte tkaničky. Povrch boty nahřejte, rozetřete po jejich povrchu vosk a následně znovu nahřejte. Hadrem rozleštěte a otřete zbytky vosku. Poté stačí ponechat boty alespoň 8 hodin v „klidovém režimu.“

Pamatujte i na letní verzi

Pro kombinaci kůže a textilu je vhodná impregnace formou sprejů obsahujících silikon nebo na bázi vodního roztoku. Stejně tak by měla být jednou za čas provedena impregnace kožených částí voskem.

-->