Objevují se na vaší kůži tmavé skvrny? Příčinou může být achantosis nigricas

0
(0)

Dalibor , 06. 01. 2021

Pigmentace kůže je u každého člověka jiná a může se také s postupujícím věkem průběžně měnit. V průběhu let pokožka ztrácí svoji pružnost a mohou se na ní začít objevovat stařecké skvrny, což je naprosto přirozené. V některých případech však změna pigmentace může znamenat vážnější zdravotní problém.

Kožní onemocnění, které může značit cukrovku 2. typu

Existuje onemocnění achantosis nigricans, při kterém se v kožních záhybech, jako je krk nebo podpaží, objevuje nahnědlé nebo hnědo-černé zabarvení. V tomto případě pokožka nejen ztmavne, ale je také silnější. Acanthosis nigricans nejčastěji postihuje vaše podpaží, třísla a krk. Postižená kůže vypadá jako špinavá. Tyto kožní změny se obvykle vyskytují u lidí, kteří jsou obézní nebo mají cukrovku. Děti, u kterých se tento stav vyvine, mají vyšší riziko vzniku cukrovky 2. typu. Zřídka mohou být acanthosis nigricans varovným signálem rakovinového nádoru ve vnitřních orgánech, jako je žaludek nebo játra.

Příčina tohoto onemocnění ale může být i v jiných zdravotních problémech

Toto nepříjemné kožní onemocnění může znamenat i jiné problémy než jen cukrovku. Vznik acanthosis nigricans je spojován s:

  • Rezistencí na inzulín: Většina lidí, kteří mají acanthosis nigricans, se také stala rezistentní na inzulín. Inzulínová rezistence je to, co nakonec způsobuje cukrovku 2. typu.
  • Hormonálními poruchami: Acanthosis nigricans se často vyskytuje u lidí, kteří mají ovariální cysty, nedostatečnou aktivitu štítné žlázy nebo problémy s nadledvinami.
  • Některými léky a doplňky: Vysoké dávky niacinu, antikoncepčních pilulek, prednisonu a dalších kortikosteroidů mohou způsobovat právě toto onemocnění.
  • Rakovinou: Acanthosis nigricans se také někdy vyskytuje u lymfomu nebo při vzniku nádoru ve vnitřních orgánech, jako je žaludek, tlusté střevo nebo játra.