Obchodníci jsou ve ztrátě a nakupující potěšeni. Tato žena přišla na super myšlenku, která pomůže každému při nákupu

0
(0)

Dalibor , 11. 11. 2019

Brzy se lidstvo začne tát v odpadcích. Nebo ne? Přejděme na zkušenosti z reálného života: každý den si tisíce občanů berou z obchodů hory plastu a polyetylénu. Krabice mléka, krabička ze sýra, plastové balení mražených či jiných potravin, různé nálepky, sáčky a tašky.

Po použití těchto produktů se veškerý obalový materiál dostane do koše na odpadky (znovu). Každý výlet do přírody končí nepořádkem po jednorázových příborech a talířů z plastu. Čest výjimkám, které si po sobě vědí uklidit. V opačném případě je to pro naši přírodu hotové peklo.

Život bez plastů

Její Veličenstvo Alžběta II již před několika lety zakázala plast ve všech rezidencích a stravovacích zařízeních, které s nimi sousedily. Královská rodina nepoužívá žádné jednorázové umělohmotné nádoby nebo obaly.

Královna se o tuto problematikou začala zajímat ještě o něco více po setkání s legendárním přírodovědcem, autorem přírodních dokumentů, Davidem Attenboroughem, který aktivně obhajuje odmítání jednorázových plastů.

Avšak život bez plastů není jen královskou výsadou! Dovolit si to může každý obyvatel kterékoli země. Důkazem toho je i příklad ženy z ruského Jekaterinburku. Před více než rokem řekla plastovým taškám rázně ne. Na svém blogu píše o tom, jak to dělá bez zbytečného obalového materiálu nebo jak na to reagují jiní kupující či pokladníci v obchodech.

Dina se pravidelně účastní akcí na sběr a recyklaci recyklovatelných materiálů, hovoří o brane místních parků a náměstí a snaží se v lidech probudit jakési envirnomentálne povědomí. S ochotou sdílí, jak žít a nerozšiřovat hory jednorázového odpadu.

V případě, že se rozhodnete přehodnotit svůj postoj k spotřebě a zapojíte se do ekologičtějšího stylu života, máme pro vás několik tipů jak začít.

Pořiďte si 2 nebo 3 eko-tašky na nákup a noste je s sebou. Můžete si je ušít i ze lnu, hrubé bavlny nebo rifloviny. U pokladny jednoduše řeknete: "Děkuji, tašku nepotřebuji." Kromě toho, originální taška na nákup se může klidně hodit ik vašemu outfitu.

1

Budete potřebovat tucet eko-tašek pro vážení produktů. Speciální kapsy prodávané na internetu nejsou vyrobeny z přírodního materiálu, ale jsou trvanlivé, vybavené šňůrkou na stahování a speciálním místem na lepení nálepky. Samozřejmě můžete použít i jiné sáčky na četné použití.

2

Sáčky jsou lehké jako pírko a proto neovlivňují hmotnost zváženého ovoce či zeleniny ani výslednou cenu na bločku.

3

Namísto polyetylénové rukavice, kterou po použití ihned zahodíte, si na ruku dejte vlastní sáček.

4

Na zeleninu a ovoce použijte klasickou síťovka!

5

Hledejte pekárenské výrobky, které nemají původní obal. Mléčné produkty si vybírejte v kartonových obalech.

6

Samozřejmě, klobásy, maso a ryby bez plastových obalů je možné najít jen málokde. S tím se zatím nedá dělat nic. No ovoce, zeleninu, bylinky si můžete domů jednoduše vzít ve vlastních použitelných sáčcích a taškách.

Zpočátku se zdá, že je to matoucí a prodejci jen s úžasem kroutí hlavou. Brzy je ale začnou považovat za ctěné zákazníky a s ochotou jim nabídnou čerstvé produkty. Tak jak to je při jakémkoliv zvyku, nejdůležitější je třeba začít.

Podělte se o tento článek i s vašimi přáteli na Facebooku a pomozte šířit dál tuto osvětu

👍 Tento návod je užitečný