Nože a jejich dokonalá chladná krása

0
(0)

Dalibor , 26. 01. 2020

Většina z vás si možná představila nůž kuchyňský. O těch ovšem dnes řeč nebude. Zaměříme se na nože, které slouží jako outdooroví pomocníci, a také na ty, co se využívají jako zbraně. Bojovalo se s nimi daleko dříve než se střelnými zbraněmi a dodnes se využívají.

Nožířství má dlouhou tradici i u nás. Zřejmě znáte značku Mikov, která začínala jako výrobce nožů, hlavniček k dýmkám, pilníků, srpů, kos a váčků na tabák. Dnes prodává kromě jiného i kancelářské potřeby, avšak velmi známá je svými noži.

Světově známé jsou švýcarské nože

nože Mikov jsou známé v cizích zemích, na slávu značky Victorinox ale nemají. Možná vám toto jméno nic neříká, ale stoprocentně znáte jejich produkt, a to švýcarský nůž. Dnes takový dobrý švýcarák zvládne spoustu úkonů, kolikrát obsahuje i pilník na nehty a pinzetu, takže ani dámy nepřijdou zkrátka. Značka Victorinox však kromě dobrého nápadu vyrobit multifunkční nůž boduje i kvalitou. Jejich nože používá také švýcarská armáda.

Nože a nožíky na cesty

Kromě kuchyně používá většina běžných lidí nože ještě venku na cestách. Téměř v každé české rodině byste našli buď švýcarský nůž, nebo aspoň kapesní zavírací nožík. Někteří nadšenci mají přímo model určený pro jejich oblíbenou činnost – třeba houbařský nůž se štětinami a speciální hranou pro čištění kloboučku.

Nože jako bojové nástroje

V tomto případě jde zejména o vrhací nože a hvězdice. I ty se dnes dají koupit, vrhací nože vyrábí například i česká firma Mikov. Používají se jako sportovní či rekreační nástroje, případně do divadel a představení. Nejde o drahou záležitost, stát vás budou pár stovek. Zato taková mačeta nemusí sloužit jen k boji. Mnozí ji používají k zušlechťování zahrady či úpravě velmi zarostlých prostorů.

Všechny výše popsané a ještě mnohé další nože najdete v sortimentu e-shopu Kentaurzbrane.cz.