Nosit nesprávné roušky je lepší než vůbec: Jaké CHYBY děláme nejčastěji?

0
(0)

Dalibor , 17. 03. 2020

Kdy je člověk najinfekčnejší a tím pádem i největším nebezpečím pro ostatní? V době, kdy má teprve minimální nebo dokonce žádné příznaky.

Proto je v těchto dnech mimořádně důležité nevycházet ven bez roušky či jiné čisté textilie na tváři. Jak ho ale nosit tak, aby stoprocentně splňovalo svůj účel?

Rouška je momentálně v obchodech kritický nedostatek a další ještě nejsou dodány.

Pokud tedy to své ještě nemáte, je poměrně snadné si je ušít z domácích zásob. Nezáleží ani tak na tom, co přesně nosíme, pokud to víme nosit hygienicky a správně.

  1. Rouška si vždy zakládáme čerstvě a důkladně umytými rukama.
  2. Ochrana by nám měla na tváři sedět správně, mezery výrazně snižují její efektivitu.
  3. Když jsme si už roušku jednou založili, neměli bychom se ho více dotýkat. Pokud si ho chceme dát dolů, opět to děláme jen umytými rukama a chytáme se ho jen na gumičkách.
  4. Pokud si už musíme venku roušku složit, při dalším zakládání použijeme dezinfikovány nebo nové roušku.
  5. Jednorázové roušky jsou po prvním použití určeny zásadně k likvidaci.
  6. Šátky nebo doma ušité látkové roušky vývaru nebo pereme při teplotě 60-90 ° C. Následně bychom ho měli přežehlit a podle možností vydezinfikovat peroxidem vodíku, koloidním stříbrem nebo jinou dostupnou dezinfekcí.
  7. Rouška si nepůjčujeme, nevyměňujeme mezi sebou a za žádných okolností jen tak nezkoušíme proto, abychom zjistili, zda se nám hodí. Takto použité roušky již nejsou považovány za čisté.
  8. Heslo dnešních dnů zní: Rouška není hanba! Vystavějme se k situaci zodpovědně a nevychádzajme bez něho ven za žádných okolností.