--> --> Norský losos je jednou z nejjedovatějších POTRAVIN na světě. Tyto fakta vás překvapí! - iRecept

Norský losos je jednou z nejjedovatějších POTRAVIN na světě. Tyto fakta vás překvapí!

-->
-->
0
(0)

Dalibor , 28. 01. 2020
-->

Během několika měsíců francouzští novináři Nicolas Daniel a Louis de Barbeyrac studovali rybolovný průmysl zevnitř. Vydali se na cestu z Norska do Vietnamu, navštívili Švédsko a Dánsko. Výsledkem jejich vyšetřování se stal film, který odhaluje pravdu norského lososa, kterou se "rybářské lobby" snaží skrýt.

Vyšetřování začali na západě Norska, kde je ve venkovských oblastech mnoho rybích farem, které se zabývají umělým chovem lososů. Novináři se setkali s norským aktivistům, ekologům a zakladatelem Svazu ochránců přírody Norska, Kurtem Oddekalvom, který považuje za pobuřující skutečnost fakt, který se skrývá pod vodami fjordů.

Kurt Oddekalv již dlouhodobě vede válku s farmami, které chovají uměle lososy v Norsku. Vyprávěl šokující podrobnosti o jejich práci.

"V Norsku je situace s rybami katastrofální. Ryb je příliš mnoho: na tak malé farmě chovají i 2 miliony kusů. Ryby jsou nemocné, nyní je již možné hovořit o pandemii: nekróza pankreatu a Nakažlivá chudokrevnost lososů už zachvátila celé Norsko, ale skrývají to před veřejností ".

Aktivisté sledují velké rybí farmy posledních deset let, drží je pod kontrolou a shromažďují důkazy. Mají v rukou záznamy, které ukazují jak pracovníci rybích farem lijí do vody silný pesticid, který má neurotoxické účinky.

"Oni sami musí nosit masky a ochranné obleky, aby se chránily před chemikáliemi na ošetření nádrží od parazitů. Na rybích farmách to není neobvyklé. V lososech lze najít celou řadu chemikálií, které ohrožují i ​​člověka. "Kurt říká přímo:" Norský losos je jedna z nejjedovatějších potravin ve světě ".

Rybolovný průmysl v Norsku přináší 4 miliardy dolarů ročně a je na druhém místě po ropě. Hlavní problém norských chovatelů jsou takzvané rybí vši, které parazitují na těle ryby a mohou ji zabít. Mořské rybí vši vyvíjejí odolnost vůči jakýmkoli chemikáliím, proto chovatelé používají neustále účinnější pesticidy.


"To se negativně projevuje na rybách. Až 50% tresek se na farmách rodí s mutacemi, například nemohou zavřít ústa. Je to genová mutace a aby zmizela, musí v moři přežít osm generací.

Pokud člověk uvidí takovou rybu, jíst ji nechce, ale pokud se odřízne hlava, nikdo si to nevšimne. "

Losos je také předmětem mutací a Kurt nám předvedl, jak se čerstvé maso z lososa rozpadá při kuchání. "To by nemělo být, maso by mělo být pružné. Jak víte, divoký losos má 5 - 7% tuku a uměle chován 15 - 34% tuku. V tukové tkáni se hromadí všechny toxiny. V důsledku toho se tato ryba stává jednou z nejjedovatějších ve světě. "

Francouzský toxikolog Jerome Ryuzzen během svého výzkumu potvrdil slova Kurta Oddekalva: "Ve skutečnosti je stupeň kontaminace uměle chovaného lososa velmi vysoký. Až 5 krát je toxičtější a škodlivý jako jakékoliv jiné produkty. Tímto toxinům je třeba se vyhnout, jinak riskujeme zdraví. "

-->

Losos a GMO


Losos se může stát prvním geneticky modifikovaným živočichům, který bude schválen pro lidskou spotřebu. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv rozhodl, že geneticky modifikovaný losos, který roste dvakrát rychleji než jeho nemodifikovaný protějšek, je neškodný jak pro konzumaci, tak pro životní prostředí.

"Existuje možnost, že tato ryba se dříve či později dostane do oceánů," řekl Discovery News Brian Ellis, rostlinný biotechnolog z Univerzity Britské Kolumbie ve Vancouveru. "Myslím, že pokud budeme pokračovat tímto směrem, měli bychom být připraveni na dosud neznámé následky."

-->