Noční křeče v nohou: příčiny jejich vzniku a jak se jich zbavit

0
(0)

Tomáš , 09. 08. 2021

Noční křeče umí potrápit. Vznikají nenadále během spánku, trvají několik vteřin nebo málo minut, ale bolest lýtkových nebo stehenní svalů může pokračovat až do druhého dne. Kruté probuzení je způsobeno mimo jiné déletrvající nečinností nohou, nejčastěji se vyskytují v lýtku, výjimkou nejsou ani křeče ve stehnech nebo chodidlech. Křeče nohou postihují muže i ženy ve věku nad 50 let. Co je způsobuje a jak se jich účinně zbavit?

Křeče nejsou syndrom neklidných nohou

Lidé si často pletou křeče se syndromem neklidných nohou, což je neurologické onemocnění, které se vyznačuje především nutkavými pohyby dolními končetinami. Syndrom neklidných nohou neprovází křeče ani bolestivost, jedná se o pocit brnění nebo nepohodlí. A zatímco v tomto případě se jedná o pohyby nohama a uvolnění, u nočních křečí dochází k omezení pohybu, kdy lze uvolnit svaly naopak strečinkem.

Příčiny a rizikové faktory vzniku nočních křečí dolních končetin

Co způsobuje vznik bolestivých nočních křečí? U tohoto onemocnění nejsou často známé příčiny, ale existuje celá škála rizikových faktorů, mezi které patří:

  • mnohohodinové sezení na kancelářské židli, poloha vleže při dlouhodobém onemocnění;
  • přílišná fyzická aktivita svalů dolních končetin, běh, sportovní aktivity;
  • statický postoj na tvrdé nebo betonové podlaze;
  • potíže s páteří a nesprávné držení těla, ploché nohy nebo jiné ortopedické potíže;
  • těhotenství, náhlý nárůst tělesné hmotnosti;
  • alkoholismus, dehydratace organismu;
  • Parkinsonova choroba, neuromuskulární poruchy;
  • cukrovka;
  • užívání léků, především diuretik, statinů nebo beta-agonistů.

Jak se noční křeče nohou léčí?

Léčba křečí nohou probíhá na základě vyšetření u lékaře a zjištění příčiny obtíží. Při časté dehydrataci je nutné dodržovat správný pitný režim během dne tak, aby došlo k zavodnění těla asi 2 litry nealkoholických nápojů. Ideální je pití čisté vody, čajů bez diuretických účinků nebo vody s citronem. Lékař může také doporučit látky obsahující výtažky kaštanu, které zvyšují průtok krve do nohou, obsažené látky pomáhají zmírnit také otoky a snížit riziko vzniku křečových žil.

Relaxace i horká koupel před spaním

Pro uvolnění svalů před spaním je vhodné relaxovat a dopřát si horkou koupel pro odstranění svalového napětí. Prospěšná je koupel s přidanou epsomskou solí ve vaně nebo vložit nohy na 20 minut do teplé vody s touto solí do lavoru. Pomáhají také spreje s chloridem hořečnatým, které se prodávají v lékárnách nebo drogeriích. Emulzí se potírají lýtka a stehna, hořčík je totiž vstřebatelný kůží a jeho zvýšením v organismu dochází k eliminaci křečí. Právě nedostatek hořčíku a draslíku bývá častou příčinou křečí, proto by měl lékař nechat provést laboratorní krevní testy, které nedostatek prokáží a předepsat léky či doporučit vhodné doplnění těchto minerálních prvků. Pro doplnění pomůže i banán jednou denně ke svačině.

Další doporučení uvolnění svalů dolních končetin

Pro uvolnění svalů před spaním lze nohy nahřát pomocí vyhřívací podložky. Pomáhá pohyb, především aerobní aktivity, vodní aerobik, chůze, jóga nebo plavání. Pro zlepšení držení těla je vhodné nosit ergonomickou obuv nebo běžné boty doplnit o ortopedické vložky, nedoporučuje se nosit boty na vysokých podpatcích.

Co dělat v případě nočních křečí:

  • Posaďte se a natáhněte nohy, zkuste protahovat chodidla a prsty.
  • Zkuste vstát a projít se, protřepávejte bolavou nohu pro zlepšení krevního oběhu.
  • Vyzkoušejte masírovat jemně oblast, kde se vyskytla křeč.
  • Pořiďte si vzdušnou přikrývku, spěte ve volném pyžamu, abyste křečím předešli.
  • Bolest i křeče zmírní studený obklad.
  • Od bolestivých křečí pomohou také babské rady, potírání nohou teplým rumem nebo omytí studenou vodou s octem a solí.