Češi dělají chybu a vyhazují v létě skořápky. Po přečtení už to nikdy neuděláte.

0
(0)

Dalibor , 08. 06. 2021

Určitě to dobře znáte — při přípravě oblíbeného receptu využijete vaječné žloutky a bílky, ale skořápky vždy automaticky vyhodíte do koše nebo možná na kompost. Možná je to ale škoda. Živiny, které se nachází ve skořápkách, totiž můžete využít ještě mnohem víc. Především na vaší zahradě.

Zkuste využít účinky a skvělé vlastnosti vaječných skořápek a udělejte z vaší zahrady krásnou, kvetoucí oázu nebo záhon plný krásné úrody. Postup je velmi snadný, přitom nemusíte kupovat žádné speciální přípravky. Stačí vám pouhé vaječné skořápky, ze kterých využijete vnitřek při vaření.

Jarní a letní sezóna je nejlepší

Právě teď, při letní sezóně, na vaší zahradě vše roste, kvete a dozrává. Právě teď potřebuje zemina dostatek vláhy, ale také živin. Jedině tak totiž dokáže podpořit v růstu všechny zasazené rostliny i květiny.

Lidé, kteří mají velkou zahradu, vyhazují vaječné skořápky na kompost. Doporučuje se vhazovat skořápky do kompostu především proto, abyste měli brzy krásné a výživné hnojivo. Aby měla každá skořápka co největší účinek na vašem kompostu, nezapomeňte ji nejdřív co nejvíce rozdrtit na menší části.

Dodejte půdě dostatek živin

Chcete, aby měla zemina na vaší zahradě co nejvíce živin a podpořila tak veškeré rostliny i květiny? Přidejte do půdy rozdrcené vaječné skořápky. Ty se velmi rychle rozkládají a mohou do půdy dodat hodně živin. Nejvíce dodává cenný vápník i minerály. Nebojte se přidat do půdy více skořápek, během pár dní se do půdy rozpustí.

Kde budou skořápky nejlepší?

Pokud nemáte vaječných skořápek mnoho a přemýšlíte, kam by bylo vhodné je umístit, zaměřte se především na záhon s rajčaty, paprikami a lilky. Tyto tři rostliny často trpí na nedostatek vápníku. Kvůli malému obsahu vápníku mohou rostliny trpět hnilobou. Pokud přidáte do půdy kolem rajčat rozdrcené skořápky, problému s hnilobou se jednoduše vyhnete.

Díky vaječným skořápkám se vašemu záhonu s rostlinami vyhnout i kdejací škůdci. Například šneci, červi nebo slimáci pach vaječných skořápek naprosto nesnášejí. Škůdce tak můžete jednoduše odradit od vaší úrody velmi jednoduše, bez použití pesticidů nebo chemických přípravků.

Skvělá výživa pro květiny

Například hortenzie vám pokvete nádherným způsobem právě díky vaječným skořápkám. Ty totiž dokážou vyrovnávat hodnotu pH půdy, která je pro květ velmi důležitá. Kyselost půdy vyrovnáte jednoduše rozdrcenými skořápky.

Skořápky využijete také v případě, že máte v zahradě krmítko pro ptáky. Díky tomu, že obsahují mnoho vápníku, pomůže také všem ptákům ve vaší zahradě. Dodáte jim tak mnohem více zdraví prospěšných látek, navíc se krmítku vyhnou i škůdci a hmyz.

Vaječné skořápky jsou zkrátka prospěšné pro celou vaši domácnost i zahradu. Využijte všechny pozitivní vlastnosti a mějte krásnou zahradu po celý rok.