Také se vám stává, že během dne - především odpoledne pociťujete únavu, zhoršuje se váš pracovní výkon a dokonce nezabírá ani oblíbený životabudič - káva? Pociťujete během dne potřebu jít si alespoň na chvilku lehnout? Neváhejte a pokud máte možnost, udělejte to! Obyčejné zdřímnutí, dokáže s naším tělem a psychikou zázraky.
Délka spánku během dne a efekt na vaše tělo
10- 20 Minut
Ideální pro rychlé dobití energie, získání svěžesti. Tělo zůstává v lehkých fázích spánku a intenzivně se regeneruje. Z této fáze se snadno probudíte a po probuzení se cítíte odpočatě.
20- 30 Minut
Tato doba spánku se považuje pro aktivního člověka za nejoptimálnější. Má výrazný povzbuzující účinek, zlepšuje paměť, pozornost a celkovou připravenost reagovat. Také během ní dochází k upevnění paměťových stop, což využijí například studenti během učení. Tato doba spánku může u některých lidí způsobit lehkou inertnost - pocit, že se vám točí hlava a jste unavení. Může přetrvat až 30 minut, když však projde tato fáze, přichází povzbuzující účinek.
60 Minut
Tato délka je dobrá pro zlepšení paměťových funkcí.
Prochází do hlubší fázi spánku, po probuzení se může na krátce dostavit pocit únavy a malátnosti. Ten však rychle odezní.
90 Minut
Tato délka odráží kompletní cyklus spánku s hlubší fází REM, která je spojena se snění. Tato délka spánku zlepšuje emoční, paměťové procesy a kreativitu. Po této době spánku se probudíte nejjednodušší.
Co s naším tělem dokáže krátké zdřímnutí během dne (pouze 20-30 minut)?
Lepší paměť a pozornost
Krátké zdřímnutí pomůže maximalizovat vaši kognitivní výkonnost. Stačí jen několik minut odpočinku a dokážete aktivně fungovat bez toho, abyste byli unavení. Navíc krátký odpočinek zvyšuje soustředěnost a tedy i vaši pracovní výkonnost.
Prospívá vašemu srdci
Nedostatek spánku je pro naše zdraví velmi nebezpečné - především pro kondici našeho srdce. Studie z Harvardu ukázala, že lidé, kteří si alespoň 3 x týdně během dne zdřímnou alespoň na 30 minut, mají méně zdravotních problémů se srdcem a lepší fyzickou kondici.
Zmírňuje stres, napětí a úzkost
Lidé, kteří si přes den zdřímnou alespoň na 20-30 minut, dokáží lépe zvládat stres, nepociťují návaly úzkosti a napětí. Naopak, nedávná studie zjistila, že lidé, kteří nemají čas během dne na krátký spánek, jsou více vystresovaní, nervózní a častěji trpí úzkostí. Tento stav se odráží i na jejich fyzické kondici a častějších zdravotních komplikacích. Tento problém se týká spíše mužů než žen.
Pomůže vám zhubnout
Když se cítíte unavení, intuitivní saháte po kalorickejších potravinách, které vám dodají rychlou energii. Účinek takové formy dopingu je však velmi krátkodobý a už po chvíli budete potřebovat opět nějakou tu sladkost nebo mastné jídlo. Pokud byste si však místo toho na chvíli zdřímli, načerpali byste potřebnou energii a zároveň byste nepociťovali nutkání sahat po rychlých Doplňovací energie.
Zvyšuje výkonnost během celého dne
Krátký spánek během dne doporučují i vrcholový sportovci. Dokonce, i vědecké studie potvrdily, že ti, kteří si přes den zvyknou pospat dosahují ve fyzických aktivitách lepší výsledky, mají kratší reakční čas a jejich výkonová křivka je během dne stabilní bez výkyvů způsobených únavou. Se spánkem během dne to však nepřehánějte doporučuje 20 - maximálně 40 minut denního spánku.
Káva bude lépe účinkovat
Pokud chcete zvýšit účinek své šálky kávy, pak, jak ji vypijete si na minimálně 15 minut zdřímněte. Neuropsychologické zkoumání totiž prokázalo, že krátký odpočinek dokáže rapidně zvýšit povzbuzující účinek kofeinu. Konečně, za zkoušku nic nedáte.