Nepřehlédněte signály, které hlásí, že vaše játra jsou v nepořádku

0
(0)

Dalibor , 13. 08. 2020

Játra plní v těle řadu velmi důležitých funkcí.  Zasluhují se o mnoho metabolických, skladovacích, filtračních, sekrečních a detoxikačních úkonů, bez kterých tělo nemůže fungovat. Poruchy jater a jejich nesprávná funkce způsobují velmi vážné zdravotní komplikace. Je proto potřeba jim věnovat pozornost, co nejméně je zatěžovat a sledovat případné signály o jejich nezdravém fungování. Přečtěte si, jak problém s játry odhalit.

Žluté oči a kůže

Tento stav by měl být alarmující. Pokud pozorujete nažloutlé bělmo očí a žluté odstíny vaší kůže, neváhejte vyrazit k lékaři. Jaterní testy budou nutností. Žlutá barva se objevuje v případě nadbytku bilirubinu. Zdravá játra přirozeně tuto látku eliminují. Pokud ale nefungují správně a nedokážou se s nadbytkem vyrovnat, je to signál pro okamžité řešení situace s odborníky. Kromě nažloutlé barvy se špatná funkce tohoto orgánu může projevit i nepříjemným svěděním. Abnormality při produkci žluči a následném hromadění žlučových kyselin v jaterních buňkách může způsobovat trvalé svědění kůže.

Únava a nedostatek energie

Pocit únavy známe všichni. Zejména v dnešní uspěchané době, kdy je na člověka vyvíjen tlak ze všech stran. Ú   nava po fyzické nebo psychické námaze je samozřejmě přirozená. Pokud vás ale trápí neustálá únava a nedostatek energie, je to znamení, že je s vašim tělem něco v nepořádku. Mohou za tím stát játra. Apatie, nedostatek motivace a odrazování jsou všechny znepokojující stavy, které mohou mít příčiny v disfunkci jater.

Pokles tělesné hmotnosti

Dalším projevem nesprávné funkce jater je ztráta chuti k jídlu. Pokud se musíte k jezení doslova nutit, je to špatně. Zdravý apetit je známkou toho, že si tělo samo řekne, na co má chuť a co potřebuje. Pokud ale chuť k jídlu v poslední době nemáte, a navíc neúmyslně hubnete, raději navštivte lékaře. Kromě hubnutí na svém těle můžete pozorovat také otékání některých částí. Dysfunkce jater vede k zadržování tekutin v těle. To způsobuje například nafouklé břicho nebo oteklé nohy a kotníky.

Tmavá barva moči

Tmavá barva moči je způsobena ze stejného důvodu jako nažloutlá kůže. Opět je příčinou nadbytek bilirubinu, který nezvládají játra odbourávat. Pokud jste tedy zaznamenali tmavou barvu moči i při vypití dostatečného množství tekutin, je to opět znamení, že s vašimi játry něco v nepořádku.