Nepotlačuje jen bolest: Studie dokazuje, že Paracetamol poškozuje mozku dětí

0
(0)

Dalibor , 09. 02. 2020

Paracetamol, hlavní složka mnoha léků, je dnes jeden z nejpoužívanějších volně prodejných prostředků proti bolesti.

Mnozí lidé ho užívají zcela automaticky, dají si tabletku pokaždé, když pocítí začínající bolest hlavy a už při nejnepatrnější příznaku horečky ho podávají svým dětem.

Falešný pocit bezpečnosti


Nenechte se však oklamat falešným pocitem uspokojení jen proto, že na něj nepotřebujete předpis. Tento lék může být velmi poškozující - a ohrožené jsou zejména děti.

Dlouhodobým účinkem užívání paracetamolu během těhotenství a v dětství se věnovalo několik studií a všechny ho dávají do souvislosti s dlouhodobými problémy nervové činnosti.

Ačkoli pro umožnění metaanalýzy jsou studie příliš rozdílné, podle slov expertů je jasné, že pro vyvíjející se mozky dětí je paracetamol nervově toxický.

Je smutné, že tolik lékařů doporučuje lidem užívat tyto léky.

Docent z Duke University, Dr. William Parker, říká, že mnozí z nich si jednoduše neuvědomují, že existují studie o nebezpečích. Jednoduše se drží faktu, že přípravek byl klasifikován jako obecně bezpečný - což je rozhodnutí, které by se ve světle nových důkazů mělo znovu zvážit.

Přípravek se také dává do souvislosti s autismem a poruchou pozornosti spojenou s hyperaktivitou (ADHD).

Mužský mozek je na paracetamol více citlivý


Zajímavé je, že citlivější na paracetamol se zdá být více mužský než ženský mozek, což by mohlo pomoci vysvětlit, proč mají tyto poruchy spíše chlapci než dívky.

Jak paracetamol poškozuje mozky dětí, objasnila studie zveřejněná v časopise Journal of International Medicine.

Vědci napsali, že mnohem silnější souvislost s autismem má užívání paracetamolu malými dětmi a novorozenci než užívání léku během těhotenství. Jsou přesvědčeni, že je to způsobeno nedostatečnou schopností dětí v raném stádiu vývoje odbourávat léky.

Volají proto po naléhavém prozkoumání dlouhodobých účinků užívání tohoto přípravku, tvrdíc, že ​​mnoho případů autismu u malých dětí mohlo být způsobeno jejich vystavením této léčbě krátce po narození.

Jde o závažné tvrzení, protože mnohým rodičům kážou podat svým dětem před nebo po očkováním Paracetamol, což by mohla být obzvláště riskantní kombinace.

Nebezpečí přípravku Paracetamol se neomezují pouze na mozek


Samozřejmě, Paracetamol nemusí poškozovat dětem jen mozky, je nebezpečný je i pro jejich játra.


Ve skutečnosti je paracetamol hlavní příčinou selhání jater a už jen mírně překročení doporučené dávky během několika málo dní stačí na poškození tohoto životně důležitého orgánu.

I tehdy, když dodržujete pokyny o dávkování, je důležité mít na paměti, že toto léčivo se používá v mnoha běžných lécích proti nachlazení a chřipce, takže byste se jím mohli předávkovat a ani o tom nevědět.

Kromě toho byste se měli vždy vyhýbat jeho užívání nalačno.

Paracetamol navíc otupuje emoce


Užívání paracetamolu vám také může otupovat emoce a bránit ve schopnosti zajímat se o jiné lidi.

Studie zveřejněná v časopise Social Cognitive and Affective Neuroscience Journal dokázala, že lék u lidí snižoval empatii vůči jiným. Předešlé studie téhož týmu také objasnili, že snižuje schopnost lidí pociťovat pozitivní emoce.

Řečeno jinak, otupuje nejen bolest, ale i vaše pocity. Dokonce může nepříznivě ovlivnit vaši schopnost rozpoznávat vaše vlastní kognitivní omyly.

Účinky tohoto přípravku na mozek - nemluvě o játrech - jsou závažné, proto by ho lidé měli přestat vnímat jako neškodný a užívat tak nedbale.

Druh bolesti, který lidi k užívání paracetamolu často přivádí, zvykne být na spodní škále stupnice a často se dá napravit alternativní léčbou.

Závěr


Opravdu je od rodičů dobrý nápad učit v takovém raném věku své děti, že stačí jen užít lék a jejich bolest pomine?

Nebylo by lépe vyzbrojit jejich přirozenými přístupy k úlevě od bolesti, jako jsou meditace a cvičení, které jim mohou sloužit po celý život a pomoci jim vyhnout se nebezpečným vedlejším účinkem?

👍 Tento návod je užitečný