Nepotlačuje jen bolest: Studie dokazuje, že Paracetamol poškozuje mozku dětí

0
(0)

Dalibor , 09. 02. 2020

Paracetamol, hlavní složka mnoha léků, je dnes jedním z nejpoužívanějších volně prodejných prostředků proti bolesti. Mnozí lidé ho užívají zcela automaticky – dají si tabletku pokaždé, když pocítí začínající bolest hlavy, a už při nejnepatrnějším příznaku horečky ho podávají svým dětem.

Falešný pocit bezpečnosti

Nenechte se však oklamat falešným pocitem uspokojení jen proto, že na něj nepotřebujete předpis. Tento lék může být velmi poškozující – a ohrožené jsou zejména děti. Dlouhodobé účinky užívání paracetamolu během těhotenství a v dětství byly předmětem několika studií, které ho spojují s dlouhodobými problémy nervové činnosti.

Ačkoli jsou studie příliš rozdílné pro metaanalýzu, odborníci se shodují, že pro vyvíjející se mozky dětí je paracetamol nervově toxický. Přesto mnoho lékařů stále doporučuje užívání tohoto léku. Podle docenta z Duke University, Dr. Williama Parkera, si mnozí lékaři jednoduše neuvědomují existenci studií o nebezpečích paracetamolu, protože lék byl klasifikován jako obecně bezpečný – což je rozhodnutí, které by se mělo ve světle nových důkazů znovu zvážit.

Paracetamol je také spojován s autismem a poruchou pozornosti spojenou s hyperaktivitou (ADHD).

Mužský mozek je na paracetamol citlivější

Zajímavé je, že mužský mozek se zdá být citlivější na paracetamol než ženský, což by mohlo vysvětlit, proč jsou tyto poruchy častější u chlapců než u dívek. Studie zveřejněná v časopise Journal of International Medicine ukázala, že mnohem silnější souvislost s autismem má užívání paracetamolu malými dětmi a novorozenci než během těhotenství. Vědci se domnívají, že je to způsobeno nedostatečnou schopností dětí v raném stádiu vývoje odbourávat léky.

Nebezpečí paracetamolu se neomezují pouze na mozek

Paracetamol může poškozovat nejen mozky dětí, ale je nebezpečný i pro jejich játra. Ve skutečnosti je paracetamol hlavní příčinou selhání jater a už mírné překročení doporučené dávky během několika málo dní může poškodit tento životně důležitý orgán.

I když dodržujete pokyny o dávkování, je důležité mít na paměti, že tento lék se používá v mnoha běžných lécích proti nachlazení a chřipce, takže se jím můžete předávkovat, aniž byste o tom věděli. Kromě toho byste se měli vždy vyhýbat jeho užívání nalačno.

Paracetamol navíc otupuje emoce

Užívání paracetamolu může také otupovat vaše emoce a bránit vám ve schopnosti zajímat se o jiné lidi. Studie zveřejněná v časopise Social Cognitive and Affective Neuroscience Journal dokázala, že lék u lidí snižoval empatii vůči jiným. Předchozí studie téhož týmu také ukázaly, že snižuje schopnost lidí pociťovat pozitivní emoce. Řečeno jinak, paracetamol otupuje nejen bolest, ale i vaše pocity a může nepříznivě ovlivnit vaši schopnost rozpoznávat vlastní kognitivní chyby.

Závěr

Účinky paracetamolu na mozek a játra jsou závažné, proto by lidé měli přestat vnímat tento lék jako neškodný a užívat ho tak nedbale. Druh bolesti, který lidi často přivádí k užívání paracetamolu, bývá na spodní škále stupnice a často se dá zvládnout alternativní léčbou.

Opravdu je od rodičů dobrý nápad učit své děti v raném věku, že stačí užít lék a bolest pomine? Nebylo by lepší vyzbrojit je přirozenými přístupy k úlevě od bolesti, jako jsou meditace a cvičení, které jim mohou sloužit po celý život a pomoci jim vyhnout se nebezpečným vedlejším účinkům?