Neni to plevel, ale poklad pro celou rodinu: odstraní křeče, pročistí játra a má kosmetické účinky!

0
(0)

Dalibor , 27. 05. 2020

Jetel luční je tradiční léčivá bylina, kterou zná snad každý. Známá je pod různými názvy (například štajerka, vytrvalá jetel, trojka či trebikuň).
Už několik století se využívá na různé problémy.

Kašel i bronchitidu, ale i ekzémy či jiné problémy s pokožkou.

Ženy si pochvalují účinky při nepříjemných příznacích spojených s menopauzou. Sušené květy se také používaly pro zlepšení chuti a vůně různých bylinných čajových směsí. Nejjednodušší a zároveň nejvíce prospěšný způsob, jak ji využít pro zdraví je ve formě léčivého čaje.

Co jetel dokáže s naším zdravím?

Pročišťuje a detoxikuje oganizmus - čistí játra i ledviny

Pomáhá při průjmu a zvracení. Léčivé účinky při kašli, bronchitidě a prechaldnutí. Zmírňuje negativní dopady klimakteria - návaly horka, nespavost a pocity nevolnosti. Blahodárné účinky na pokožku. Má protizánětlivý účinek. Uvolňuje křeče a potlačuje bolest.

Antirevmatikum - pomáhá při revmatismu a zánětlivých onemocněních. Uklidňuje, antistresový účinek. Snižuje hladinu cukru v krvi. Má blahodárný vliv na normální stav kostí. Přispívá k udržení normální činnosti srdce, tj celého kardiovaskulárního systému (což zahrnuje samozřejmě i krevní tlak)

Jak připravit léčivý čaj a nálev?

Na léčivý jetelový čaj potřebujete 2 lžíce sušené nebo čerstvé jetele (květiny), zalijete 0,5 l vroucí vody, přikryjete a necháte louhovat asi 20 minut. Přeceďte a můžete užívat - směle i delší období.

Můžete ho pít, má velmi příjemnou chuť, můžete jej kloktat, můžete jej použít zevně na pokožku (při ekzémech, vyrážkách, akné). Postižená místa potírejte a nechte působit.