Nemoci podle jazyka: Co značí žlutý, bílý, černý či hnědý povlak?

0
(0)

Dalibor , 28. 04. 2020

Pokud se cítíte ne právě nejlepší, zkuste si prohlédnout svůj jazyk. Stav, v jakém se nachází, vyjadřuje dobrý obraz o vašem zdraví.

Barva, textura a vlhkost jazyka jsou dobrými znaky toho, co se odehrává v organismu. Mnoho komplementárních terapií včetně akupunktury a naturopatie, používají jazyk pro pomoc v diagnóze.

Při vyšetření jazyka akupunkturista zjišťuje následující znaky:

  • barvu těla jazyka, jeho velikost a tvar
  • barvu a tloušťku jazykového povlaku
  • polohu abnormalit
  • vlhkost nebo suchost jazyka
  • stav takzvané srsti jazyka

Uvedené znaky nevypovídají jen o všeobecném zdravotním stavu, ale korelují se specifickými funkcemi a disharmonie orgánů, zvláště v trávicím systému.

Zde však je nutné poznamenat, že ne všechny odchylky jsou indikací nerovnováhy. Jídlo a léky dokáží změnit povlak nebo barvu těla jazyka. Například po kávě jeho povlak zežloutne.

Dále také někteří lidé mají na jazyku malé neměnné trhlinky, které se považují za normální.

Jiní se rodí s takzvaným "zeměpisným jazykem" pokrytým většími trhlinkami tvořícími "kopce" a "doliny". To je považováno jedněmi terapeuty za normální, podle druhých to již vypovídá o disharmonii v organismu.

Jak začít s diagnózou podle jazyka

To, jak se jazyk jeví, není absolutním indikátorem tělesné nerovnováhy.

Pokud se to však vezme v celkovém kontextu, který zahrnuje celotělové vyšetření, pak výsledky z "jazykového testu" poskytují poměrně spolehlivý obraz o tom, kde se nachází zdravotní problém.

Diagnóza pomocí jazyka je v podstatě takové malé umění. Vyzkoušet si jej můžete i sami. Pozorujte změny na svém jazyku a porovnávejte je s rodinou či přáteli.

Po tom, jak podíváte více jazyků, zjistíte, že se navzájem výrazně liší.

Pokud si k tomu dostudujete pár údajů, budete schopni říci poměrně hodně o všeobecném zdraví dané osoby.

povrchové změny

Přejděte špičkou prstu po povrchu svého jazyka. Měli byste cítit hodně maličkých uzlinek, které na pocit připomínají vlasy nebo chmýří.

Tyto uzlinky se nazývají řasy a v podstatě jde o malé vlásky, mezi nimiž jsou rozptýleny vaše chuťové pohárky. Změny na nich mohou být zcela neškodné, ale mohou být i projevem nějakého závažnějšího onemocnění.

a) hladký povrch

Váš jazyk může na dotek zdát hladký v důsledku nutriční nedostatečnosti.

Vybledlý hladký jazyk předznamenává anémii kvůli nedostatku železa, případně nízkou hladinu vitaminů B, které jsou důležité pro využívání energie tělem z dostupné potravy.

b) záplaty jako kdyby na mapě

Pokud zaznamenáte malé jizvy, jako kdyby záplaty na svém jazyku, které zvyknou den po dni měnit svou polohu, může to značit, že trpíte neškodné, ale někdy nepohodlné onemocnění zvané geografický jazyk .

Za jeho příčinu se považuje nedostatek vitamínů skupiny B, ale viníkem může být i iritace jazyka alkoholem nebo iektorými potravinami.

c) zvrásněný jazyk

Jazyk charakteristický drážkami, vráskami nebo brázdami může předznamenávat takzvaný šourkový jazyk .

Jde o neškodnou, obvykle vrozenou odchylku, která občas způsobuje pocity pálení při konzumaci pálivých jídel. Také může stěžovat udržování jazyka v čistém stavu, bez hromadění se bakterií.

Bolavá místa a hrboly

Každý jsme si někdy zakousli do jazyka tak silně, že to na něm zanechalo bolestivou stopu.

V některých případech však bolestivé místo na jazyku může znamenat více než jen povrchové poranění.

a) hrbol na špičce jazyka

Ten může být varovným znakem bakteriální nebo virové infekce. Případně se jedná o alergickou reakci na jídlo nebo léky.

b) vředy

Vředy na jazyku se častěji zvyknou objevit na spodní straně a dají se rozpoznat na základě jejich kulatého červeného okraje s bílým středem.

c) bílé nebo šedé jizvy

Jde o útvary s tvrdým povrchem. Jsou obvykle tlusté a vyčnívají nad povrch jazyka.

Odborně se jim říká leukoplakie , onemocnění sliznice způsobené podrážděním od zubních kazů, korunek, plomb, ale i užíváním tabáku.

Vlasovití leukoplakie je typická pro lidi s oslabeným imunitním systémem, jako například při onemocnění HIV či Epstein-Barrové viru. Vyznačuje se nejasnou (neohraničenou) lézí objevující se po stranách jazyka.

d) bolestivé místo nebo uzlinky jednak jazyka

Může jít o znamení rakoviny, jazyk by proto měl být prohlédnuto lékařem. Také se může jednat o neléčený syfilis, který má potenciál přerůst až do rakoviny na povrchu jazyka.

Změny v zabarvení jazyka

Zřejmě jste si už všimli, jak váš jazyk dokáže změnit zabarvení v závislosti na tom, co zkonzumujete (pamatujete se na všechny ty duhové barvy, které jste v dětství dokázali dosáhnout jedením lentilek?).

Změny od typicky růžového zabarvení jazyka mohou předznamenávat, že nějaké potraviny si dopřejete až příliš. Nebo mohou také signalizovat závažnější onemocnění.

a) černé zabarvení

Čas od času může jazyk nabýt černé, vlasovité zabarvení.

Jde obvykle jen o dočasnou a neškodnou změnu způsobenou nadměrným růstem řasinek (papillae) na jazyku, které uvězní bakterie a zbytky jídel.

Špatná ústní hygiena je nejčastějším viníkem. Kromě toho se to stává také v důsledku:

  • dýchání ústy
  • nadměrného užívání tabáku (kouření nebo žvýkání tabáku)
  • dentálních vod
  • užívání některých druhů antibiotik
  • užívání vizmutových léků na žaludek

Kromě změny zabarvení často zaznamenáte i kovovou chuť v ústech a zapáchající dech. Řešením zde je kartáčování, vyplachování a použití škrabky na jazyk pro odstranění bakterií.

Černý vlasatý jazyk se obvykle upraví i sám od sebe. Pro jistotu si jej však nechte zkontrolovat i lékařem v případě, že příznaky přetrvávají více než 10 dní.

b) žluté zabarvení

Podobně, jako při černém jazyku, i v tomto případě dochází k uvíznutí bakterií v hustém řasinkového porostu na jeho povrchu.

Malé řasinky obepínají jazyk mohou zapálit v důsledku kouření, horečky, dýchání ústy a dehydratace.

Upravte svou dentální hygienu a žluté zabarvení by mělo časem zmizet.

c) bílé zabarvení

Bílý jazyk často znamená totéž jako černý nebo žlutý jazyk - uvízlé bakterie v hustém řasinkového porostu.

Také některé příčiny jsou podobné jako v předchozím případě. Jde převážně o kouření, dehydrataci a sucho v ústní dutině v důsledku dýchání ústy.

Bílá barva znamená, že se tam nacházejí bakterie, odumřelé buňky a zbytky z jídla. Zaměřte zvýšenou pozornost na čištění jazyka kartáčkem a vyplachování.

Přidat můžete i již zmíněnou kartáček na jazyk.

Méně často bílé zabarvení indikuje anémii. Bílý povlak zase může být znakem afty, tedy druhu kvasinkové infekce.

d) červené zabarvení

Červená barva jazyka obvykle signalizuje nějaký zdravotní problém, zejména u dětí. Jahodovo nebo malinově červená barva jazyka bývá nejednou prvním příznakem spály.

U dospělých se tyto projevy objevují méně často.

Pokud vás však bolí ústa a jazyk vypadá hladký a červený, ve vaší stravě možná chybí niacin (vitamin B3), důležitý vitamín skupiny B.

e) hnědé zabarvení

Bod na jazyku, který se změnil na hnědé, či jinak tmavé zabarvení může být formou rakoviny kůže, melanomem.

Zřejmě byste to nečekali, ale rakovina kůže se může objevit i na jiných orgánech, jako na pokožce. Melanom má totiž vysokou schopnost metastazovat.

závěr

Vždy, když na jazyku zaregistrujete bolest, pálení, otok, případně změny schopnosti zaznamenávat chuť, neobvyklé pohyby nebo potíže s pohybováním jazyka, neváhejte vyhledat odbornou lékařskou pomoc.