Nekvete vám orchidej? Hnojivo z banánové slupky přinutí orchideje, aby znovu vykvetly – Návod na hnojivo

0
(0)

Dalibor , 18. 06. 2024

Orchideje patří k nejvznešenějším pokojovým rostlinám. Ovšem jak jsou krásné, tak jsou i rozmarné. Jestli vám orchidej naposledy kvetla před několika měsíci a nyní ji zdobí pouze zelené listy, k opětovnému vykvetení ji přinutíte i díky banánové slupce. Ta totiž obsahuje spoustu důležitých živin, které orchidej podpoří v jejím dalším kvetení.

Každého pěstitele dokáže rozladit, když se mu jeho orchidej vzepře a odmítá kvést. Tato nádherná rostlina nás těší pestrobarevnými květy dvakrát až třikrát do roka. Jestli vám ovšem stávkuje už více než šest měsíců, zkuste ji v jejím kvetení jednoduše podpořit.

Orchideji svědčí změna prostředí i teploty

Aby vás orchidej nově potěšila záplavou květů, měňte neustále její prostředí. Má totiž velmi ráda změny. Zatímco přes den se bude vyhřívat na východním či západním parapetu, přes noc ji klidně dejte do chladnější místnosti s teplotou kolem 15 stupňů Celsia.

Silnou a zdravou rostlinu můžete k dalšímu kvetení nastartovat i tak, že ji dáte na jeden týden do tmavší místnosti. Nedostatek světla totiž orchideji napomůže k jejímu vykvetení. První pupeny by se na této vznešené rostlině měly objevit už do tří týdnů.

Kvetení orchidejí podpoří fosfor, který najdete v banánové slupce

Nejdůležitější je, abyste orchideji dopřáli všechny potřebné živiny, které dokážou nastartovat její vykvetení. Přestaňte ji proto hnojit dusíkatým hnojivem, přejděte naopak na fosfor. Tuto důležitou minerální látku, která orchideje ve kvetení doslova nakopne, najdete právě v banánových slupkách.

Slupky z banánu už proto nikdy nevyhazujte, raději myslete na své orchideje. V tomto biologickém materiálu kromě fosforu najdete také draslík a hořčík. Také tyto minerální látky jsou doslova zlatem podporujícím správný růst orchidejí.

Návod na hnojivo z banánových slupek

Jakým způsobem můžete svou orchidej pomocí banánové slupky přihnojovat? Z banánové slupky a vody si vyrobte banánové hnojivo, a to následujícím způsobem:

1 banánovou slupku nakrájejte na menší proužky, které nechte 2 dny odstát v 1 litru vody. Po celou dobu luhování nechte banánovou slupku s vodou v ledničce. Tento výluh posléze sceďte a smíchejte s čistou vodou v poměru 1:1.

Takto získané banánové hnojivo používejte místo zálivky. Jeho maximální životnost je jeden týden, musíte jej ovšem mít po celou dobu v ledničce.