Několik tipů, jak se zbavit slimáků přírodní cestou

0
(0)

Tomáš , 14. 07. 2021

Hlemýždi a slimáci mohou během pár dní zlikvidovat celou úrodu. V obchodech můžeme zakoupit nejrůznější granule, pak ale vyvstává otázka, zda je vhodné zasypávat zahradu takovou spoustou chemie. Naštěstí existují i přírodní alternativy, které si se šneky rovněž poradí. Na samém začátku sezóny je třeba přijmout několik preventivních opatření, aby nezvaných návštěvníků bylo co nejméně.

Pravidelně sečte trávu

Hlemýždi milují vysokou trávu, kde se mohou skrýt před sluncem. Proto pravidelně sekejte trávník a rostliny zalévejte časně z rána, aby do večera měla zemina čas uschnout. Pokud chcete pěstovat rebarboru, vysaďte ji raději na okraji záhonu, protože právě ta je nejčastějším terčem útoku hlemýžďů.

Naopak hlemýždě odpuzují silně aromatické a štiplavé rostliny. Zejména rozmarýn, tymián, levandule a měsíček jim nevoní a snaží se jim, pokud možno vyhnout. Hlemýžďům a slimákům se do cesty snažte poklást nejrůznější překážky – pichlavé dřevěné třísky, jehličí, skořápky a podobně. Někdy pomůže vybudovat vyvýšené záhony, po kterých se slimákům nebude chtít šplhat.

Zahradu uklízejte

Zahradu udržujte čistou. Tlející listí shrabte, posekanou trávu ihned vyhoďte na kompost. Pravidelným kypřením půdy motykou slimákům a hlemýžďům ztížíte pohyb po záhonech a kladení vajíček. Hlemýždě bude odpuzovat i kávová sedlina rozsypaná kolem rostlin, protože kofein je pro ně smrtelný nervový jed. Ta odpuzuje i mravence a další škůdce.

Pokud nic nezabírá, nezbude vám nic jiného než slimáky mechanicky sesbírat. Práci vám usnadní, pokud v zahradě položíte na zem dřevěné prkno a vyhloubíte pod ním malou jamku. Slimáci se zde budou rádi schovávat před sluncem a shromažďovat se. Pokud je budete přenášet na jiné místo, mělo by to být co nejdál od zahrady, za jedinou noc dokážou totiž urazit až padesátimetrovou vzdálenost. Přenést je ale můžete i na kompost, kde se budou živit tlející zeleninou a zlepší jeho kvalitu.