Dna, bolesti nebo jen unavené nohy? Toto jsou body, které po zmáčknutí tyto nepříjemnosti zmizí.

0
(0)

Dalibor , 02. 12. 2020

Únava nohou může mít několik příčin. Jednou z nich je porucha oběhové soustavy. Tento problém se týká především žen a starších dětí.

Únavu nohou můžeme zmírnit relaxací, ale ne vždy je časových důvodů možné, uvolnit se a odpočívat během dne. Tyto rady budou proto velmi užitečné především pro ty, kteří musí celý den stát na nohou a nemohou si tak často dopřát odpočinku.

Co je možné pro okamžitou úlevu udělat?

K okamžité úlevě přispívá, když současně stiskneme dva body, které máme na noze. Tím dojde k vylučování endorfinů do těla a snižuje se tím pocit stresu, únavy a bolesti. Body hledejte na chodidle. První z nich je mezi první a druhou kostí chodidla neboli nártní kůstka ukazováčku na noze. Na bod tlačíme v blízkosti kloubu ukazováčku. Druhý bod se nachází na nártní kůstce prsteníčku v její nejvyšší části.

Tyto dva body masírujte po dobu dvou minut a zhluboka dýchejte.

Další metodou je stlačení bodu ve středu paty. U této terapie je také vítaným pomocníkem chlad, který snižuje napětí. Tento bod by měl být stlačen chladivou tyčinkou po dobu jedné až dvou minut. Tuto metodu aplikujte na obou nohách.

Úlevy je také možno dosáhnout

  • Cvičením
  • Zdravotními pomůckami
  • Omezením soli

Neměla by se podceňovat ani síla cvičení. Cviky se provádí na kolenou v sedě mezi chodidly. Méně zdatní jedinci, nebo lidé se zdravotním omezením mohou toto cvičení provádět v sedu na patách. Toto cvičení se nazývá „vr asana virasana“.  Zařadit do svého životního stylu byste jej měli nejméně po dobu dvou až čtyř měsíců. Při cvičení se zbytečně nepřepínejte a sed na patách kombinujte se sedem snožmo.

Předcházet únavě nohou můžete i používáním kompresních ponožek, které vypadají jako běžné oblečení. To nejen zabraňuje únavě nohou, ale také pomáhá k celkovému uzdravení

Další cvik, který můžete zařadit, se provádí v leže s oporou u zdi. Chodidla přitiskneme k sobě a postupně nohy zvedáme a zpět pouštíme na boky. Cvičení je vhodné provádět po dobu tří až pěti minut.

Jako prevenci je též vhodné omezit přísun soli. Její konzumace by neměla překročit 2300mg na den, tj. asi jedna polévková lžíce.