Vědci říkají, že největší úspěch v životě je pozorovat děti, jak rostou a mění se ve skvělé lidi.

0
(0)

Dalibor , 10. 12. 2020

Když se někdo zeptá na otázku, co v životě považujete za svůj největší úspěch, co odpovíte? Pro lidi bez dětí možná půjde o vystudovanou školu, dobrou kariéru, rozjetý byznys a podobně. Ale ve chvíli, kdy tuhle stejnou otázku položíte lidem, kteří již mají vlastní děti, odpověď se bude velmi pravděpodobně týkat právě jich. Co totiž může být větším úspěchem v porovnání s tím, jak sledujete vlastní děti růst a dosahovat důležitých milníků v životě? Na tuto otázku ale dokážete jasně odpovědět až ve chvíli, kdy budete mít také vlastní děti.

Když vidíte, jak z vašich dětí rostou dobří lidé

Vychovat děti tak, aby se z nich stali skutečně dobří lidé, není vůbec nic jednoduchého. Klíčový je hlavně vzor, který jim dáváte. Dětskou přirozeností je totiž napodobování a opakování. Navíc mnoho návyků si dítě odnáší do dospělosti často až nevědomky. Pokud tak chcete uspět v tomto velmi těžkém úkolu a cítit pocit úspěchu ve chvíli, kdy vaše děti porostou, zaměřte se v první řadě na své chování a na to, jaký jim dáváte příklad.

Hodnoty, zásady a inteligentní hry

Již od opravdu malého věku se snažte dětem vštěpovat nejrůznější zásady a hodnoty důležité pro život. Když je navíc zaobalíte do některé inteligentní hry, půjde to skoro samo. Výchova tak obsahuje mnoho povzbuzování, ale zároveň i opatrné a dobře mířené kritiky, aby mělo dítě motivaci neustále na sobě pracovat. Proměna malého dítěte v dobrého člověka ale nezahrnuje pouze běžné vědomosti. Důležitá je také empatie vůči ostatním lidem.

Svět se sociálními sítěmi je jiný

Velký problém spočívá v tom, že svět se razantně změnil za poměrně krátkou dobu. Rodiče se tak možná nestíhají přizpůsobit nové situaci okolo sociálních médií. Právě zde se totiž může vytvořit skulina, která poškodí celou snahu o výchovu dobrého člověka s jasnými ideály a hodnotami.