Nejsilnější lek máte přímo pod nosem: Léčí artritidu, rychle odstraní bolest kloubů, bolesti hlavy a pokud máte křeče, už ho nedáte z ruky!

0
(0)

Dalibor , 01. 05. 2020

Pampeliška je extrémně prospěšná rostlinka, která velmi účinně detoxikuje játra, léčí alergie, má močopudné vlastnosti, snižuje cholesterol, stimuluje tvorbu žlča a je také extrémně prospěšná pro těhotné ženy a ženy po přechodu.

Nejideálnějším časem na sběr pampelišky je duben, tedy v době, kdy je jí nejvíce ve stavu rozkvetlé. Sbírat ji však můžete i v průběhu celého léta a podzimu.

Natrhejte si ji však v místech, která nejsou znečištěny, tedy mimo silnic a jiných zdrojů možné kontaminace škodlivými látkami.

Všechny části pampelišky mají medicínské vlastnosti, proto je dobré ji ze země vybrat pomocí nožíku celou včetně kořenů.

Listy pampelišky jsou výborné do salátů a můžete je smíchat s vajíčky nebo bramborami. Pampeliškové listy obsahují více vitamínů než rajčata či špenát.

Mají větší množství betakarotenu jako mrkev a jsou také bohatým zdroje Ostatní důležitých výživných látek.

Stonky pampelišky pročišťují krev, zmírňují problémy se žaludkem, regulují metabolismus a stimulují funkci žlučníku.

V různých zdrojích lidové medicíny se doporučují také jako silný lék na cukrovku. No a mléko ze stonků, které se považuje za škodlivé, je naopak výborné na odstraňování a léčbu bradavic.

Květiny pampelišky se zase používají k výrobě sirupu, který pročišťuje krev, posiluje ji, zlepšuje trávení a zmírňuje projevy kašli a nachlazení.

Jak si vyrobit pampeliškový sirup

Natrhejte přibližně 400 pampeliškových květů, vložte je do velkého zavařovací skla (nebo více menších) a zalijte je 3 litry vody.

Potom přidejte 4 citróny a 4 pomeranče pokrájené na plátky a směs nechte odstát 24 hodin.

Na druhý den přeceďte směs přes látku a tekutinu přelijte do hrnce. Přidejte 4 dcl cukru, zamíchejte aby se rozpustil, přiveďte to do varu a na mírném ohni vařte přibližně 90 minut. Často míchejte.

Po dovaření, když už sirup zhoustne, odstavte oheň a přelijte sirup do sterilizovaných skleněných nádob (lijte pomalu, aby skla nepraskly od tepla).

Tento sirup je výborný pro léčbu kašle, nachlazení a bronchitidy. Může být podáván i dětem.

Jak si vyrobit pampeliškový čaj

Natrhejte listy pampelišky a vysušte je na vzduchu. Z vysušených listů si pak běžným způsobem připravte pampeliškový čaj.

Čaj pijte vždy čerstvý, můžete si ho dosladit medem. Med však přidávejte a čaj míchejte vždy jen dřevěnou, ne kovovou lžičkou.

Kořen pampelišky léčí rakovinu

Mocné léčivé účinky pampelišky jsou známé již po celá staletí. V současnosti však nejnovější vědecký výzkum ukázal, že její kořen je také účinným lékem na rakovinu.

Pro využití kořene na léčbu je nutné ho očistit, oloupat, nařezat na malé kousky a vysušit na čerstvém vzduchu pro budoucí použití.

Konkrétně je třeba jej rozložit na velkou tác nebo plech z trouby, umístit na suchém místě s dostatečným přísunem čerstvého vzduchu a nechat sušit 13 až 14 dní. Jakmile se kořínky stanou na dotek v rukou křehké, jsou již dostatečně suché.

Uskladňujte jejich ve skleněných uzavíratelných nádobách na suchém a tmavém místě, maximálně 12 měsíců.

Kořen pampelišky pročišťuje ledviny, žlučník, játra a lymfatický systém. Využívá se proto nejen při léčbě rakoviny, ale i při onemocněních jako:

  • žlučové kameny
  • artritida a revma
  • zácpa
  • žloutenka a jiná onemocnění jater
  • akné a ekzémy

Kořen pampelišky je také extrémně vhodný k léčbě ženských obtíží, zejména při předcházení onemocnění prsů jako jsou rakovina, cysty, tumory či problémy týkající se produkce mateřského mléka a kojení.

Recept na čaj z kořene pampelišky

Vezměte 10 gramů (4 čajové lžičky) sušeného pampeliškového kořene, vložte ho do hrnce a zalijte 0,6 litrem vody.

Přiveďte vodu do varu, zmírněte oheň, překryjte přikrývkou a na mírném ohni povařte 5 až 10 minut.

Poté nechte čaj vychladnout. Užívejte 3 sklenice denně (3 x 2 dcl).