Nejlepší způsoby, jak se zbavit zápachu moči na záchodě.

0
(0)

Tomáš , 07. 10. 2021

Boj proti zápachu na toaletě jednoznačně není jednoduchý a mnoho z nás s ním bojuje každý den. Záchod patří mezi místnosti, které vyžadují speciální péči a údržbu. Vlhkost, plísně a pachy moči jsou nepříjemné, otravné a nelze se jich snadno zbavit. Dnes se proto podíváme na tipy a triky, které vám umožní se rozloučit s nepříjemnými vůněmi, které obtěžují váš domov a každodenní život. Místo toho se můžete těšit na svěží a příjemnou vůni vaší toalety.

Zápach moči pochází z přirozeného rozpadu, který způsobují bakterie a krystaly kyseliny močové. Jakmile se dostanou na porézní a mokrý povrch (toaleta, koberečky nebo oblečení), dojde k aktivaci čpavku, který následně můžete cítit ve vzduchu. Překonání této nepříjemnosti není snadné, ale existuje mnoho skvělých, jednoduchých a velmi levných způsobů, jak se můžete nepříjemného zápachu moči zbavit. Vždy konejte co nejdříve, protože rozhodně nechcete, aby se s tím musely potýkat i vaše návštěvy.

Jedlá soda nebo bílý ocet

Jedlá soda je skvělým pomocníkem k neutralizaci pachů. Pro fanoušky ekologického úklidu není tento produkt ničím novým, protože jej můžete použít prakticky na jakékoli čištění v domácnosti. V tomto případě stačí jedlou sodu nasypat na záchodovou mísu a vydrhnout hrubou houbou, abyste odstranili bakterie, které způsobují nepříjemné pachy. Pokud chcete účinek ještě podpořit, nasypte trochu také do skleničky nebo podšálku a přidejte pár kapek levandulového oleje. Dejte nádobu na poličku a uvidíte, jak svěže bude vaše toaleta vonět.

Bílý ocet má velmi podobné účinky, jako jedná soda. Jedná se o dezinfekční, odvápňovací a antibakteriální prostředek, který je součástí přírodních deodorantů. Ve spojení s jednou sodou vyčistíte i potrubí a dezinfikujete veškeré povrchy, včetně záchodu. Jednoduše nalijte ocet přímo do mísy a nechte působit (ideálně přes noc). Další den vydrhněte mísu toaletním kartáčem, díky čemuž odstraníte nečistoty a odolné pachy. Záchod bude krásně čistý a zápach zmizí.

Správné čištění a dostatečné větrání

Zápach na vaší toaletě může způsobovat mnoho věcí. V tomto ohledu se musíte soustředit na správnou techniku čištění. Mnoho lidí spoléhá jen na samotnou mísu, ale přitom zapomínají na okraje, celé prkénko a spodní část záchodu. Objevit se mohou také plísně v malých zákoutích, které mohou působit nejen zápach, ale také zdravotní problémy. Je proto důležité důkladně a pravidelně čistit celý prostor, kde máte svou toaletu. Bohužel na to mnoho lidí zapomíná a poté se diví, že mají takové problémy s nepříjemným zápachem.

Důležité je také pravidelné a dostatečné větrání. Máte-li na záchodě okno, je nutné ho po každé návštěvě otevřít, abyste prostor vyvětrali. V opačném případě můžete otevřít dveře alespoň na 15 minut, abyste zajistili obnovu čerstvého vzduchu v místnosti. Skvělým řešením pro malé prostory bez oken je také klasický ventilátor, který prostor ochladí a zároveň odstraní přebytečnou vlhkost. Věřte, že i v panelákové koupelně můžete mít dokonale čistou koupelnu a záchod bez plísní.

Speciální parfémy nebo pastilky

Po vyčištění a dezinfekci můžete použít parfémy s esenciálními oleji, které toaletu provoní. Nejoblíbenější je citron, levandule, eukalypt, čajovník nebo rozmarýn. Záleží ale pouze na vašem vkusu a oblíbené vůni. Oleje můžete využít dvěma způsoby: sprej nebo difuzér. Sprej můžete vyrobit ze lžíce alkoholu o 70°C a 10 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru. V difuzéru je to ještě jednodušší. Do vody jednoduše dáte pár kapek a necháte chvíli běžet.

Další možností je vyrobit si pastilky, které odstraní nepříjemný zápach. Stačí smíchat 1 šálek jedlé sody, 1 lžíci bílého octa, 1 lžíci esenciálního oleje dle vašeho výběru a 1 čajovou lžičku peroxidu vodíku. Vše smíchejte a vytvořte pastilky, které necháte 24 hodin odležet. Další den můžete hodit do mísy pár pastilek a spláchnout. Potrubí se tím uvolní a zároveň rozptýlí příjemnou vůni, kterou máte nejraději. Ve vašem lokálním obchůdku jistě mají skvělý výběr esenciálních olejů, ze kterých si zaručeně vyberete.

Vonné svíčky nebo zápalky

Ani jedno vás jistě nepřekvapí, protože se jedná o často používané metody. Vonné svíčky jsou skvělou možností, pokud jste právě doma a máte je pod kontrolou. Dodají vaší toaletě útulný vzduch a navíc získáte sladkou a velmi krásnou vůni. Při výběru se ovšem vyhněte se nákupu svíčkám, které obsahují parafín. Ten pro vaše zdraví rozhodně není dobrý. Přírodní vosk bude možná trochu dražší, ale nebude představovat žádné nebezpečí pro vaše zdraví.

Možná už jste někdy přemýšleli nad tím, proč lidé doporučují pálit zápalky na toaletě. Na tento způsob ovšem přísahaly již naše babičky. Funguje to paradoxně díky tomu, že síra ze zapálených zápalek odstraňuje zápach. Pokud jste příznivcem této tradiční metody, nezapomeňte nechat na záchodě krabičku od sirek. Může to být velmi užitečné. Máte-li malé děti, myslete na jejich i vaše bezpečí a dejte krabičku tam, kam nedosáhnou.

Vyzkoušejte dekorativní pot-pourri

Voňavé sušené květiny mohou na první pohled vypadat jen jako hezká dekorace, ale mohou vám hodně pomoci v boji proti nežádoucím pachům na toaletě. Můžete si je přitom zakoupit v obchodě s dekoracemi, ale také sami vyrobit z květin. Máte-li vlastní zahradu, jistě máte mnoho příležitostí a nádherných květin, ze kterých můžete tuto praktickou dekoraci vyrobit. Jejich účinek můžete podpořit také pár kapkami esenciálního oleje nebo pot-pourri dejte vedle zdroje tepla.