Nejlepší dieta na snížení cholesterolu

0
(0)

Dalibor , 17. 10. 2022

Cholesterol je třeba udržovat na normální úrovni, protože vysoká hladina cholesterolu a zejména špatného LDL cholesterolu může vést k vážným zdravotním rizikům.

Jak toho dosáhnout pomocí stravy?

V obecném povědomí má cholesterol často špatnou konotaci, protože je spojován se zdravotními riziky a problémy. Ve skutečnosti se však jedná o látku, která je pro tělo nezbytná, protože se podílí na tvorbě buněčné membrány, hormonů a dalších látek.

Vysoká hladina cholesterolu je hlavním rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění, zvyšuje pravděpodobnost ischemické choroby srdeční, mrtvice a periferních cévních onemocnění.

Kromě toho je obezita často důsledkem vysoké hladiny cholesterolu v krvi a nedávné výsledky výzkumu spojují vysokou hladinu cholesterolu se zhoršením příznaků virových infekcí, jako je chřipka.

Ze všech výše uvedených důvodů je nesmírně důležité udržovat hladinu cholesterolu v odpovídajícím rozmezí. Cesta je jednoduchá: chytrá strava nám může zajistit požadovanou hladinu cholesterolu a tím i dobré zdraví srdce.

Jaká je ideální strava pro regulaci cholesterolu?

Ačkoli na tuto otázku neexistuje jediná univerzální odpověď, vědecké důkazy ukazují jedním směrem: vegetariánská strava. Tato volba však není pro každého snadná. Není však třeba se nechat odradit, protože odborníci upozorňují, že existuje ještě jedna ideální možnost, a to středomořská strava.

Pro mnohé je středomořská strava nejlepším a nejprospěšnějším stravovacím režimem. Neexistuje přesná definice toho, co by mělo být zahrnuto, ale obecně to znamená:

  • Většina denního příjmu kalorií by měla pocházet z rostlinných zdrojů, zejména z ovoce, zeleniny, obilovin, obilovin, fazolí, ořechů a semen.
  • Olivový olej by měl být upřednostňován jako hlavní zdroj tuku a nahrazovat ostatní tuky a oleje.
  • Doporučuje se každodenní konzumace nízkotučného sýra a/nebo jogurtu.
  • Konzumace ryb alespoň 1-2krát týdně
  • Omezte zpracované potraviny
  • Umírněná konzumace alkoholu, což znamená maximálně dva nápoje denně pro muže a jeden pro ženy.

Spalujte kalorie

Pokud si chcete udržet požadovanou váhu, měli byste denně přijmout jen tolik kalorií, kolik spálíte. Pokud potřebujete zhubnout, měl by být počet kalorií, které denně zkonzumujete, nižší než počet kalorií, které spálíte.

Pokud chcete dosáhnout maximálních výsledků, kombinujte správnou stravu s alespoň 30 minutami středně intenzivního cvičení denně, například svižnou chůzí.

Zdroj: ygeiamou.gr