Nejen vitaminová bomba aneb chutné a zdravím nabité smoothie z červené řepy a jablek.

0
(0)

Dalibor , 09. 11. 2020

Konzumace čerstvého ovoce a zeleniny a také pití přírodních ovocných a zeleninových šťáv je doporučováno lékaři i odborníky na výživu, a to nejen z důvodu posílení imunitního systému, ale také z důvodu řady dalších pozitivních účinků na lidské zdraví.

Pokud si chcete připravit skutečně zdravý a posilující nápoj, udělejte si smoothie, v němž bude z 25 % zastoupena červená řepa a ze 75 % jablka. A proč právě tyto dvě ingredience?

Tajemství červené řepy

Proč právě červená řepa? Tato zelenina má nejen výraznou chuť, ale vyznačuje se řadou léčivých účinků. Možná byste čekali, že bude plná vitamínů, ale obsahuje jen velice malé množství vitamínů C a také B.

Pokud však jde o minerály, je na ně červená řepa skutečně bohatá. Obsahuje zejména velké množství železa a křemíku, ale zastoupeny jsou i selen, draslík a zinek. Pokud však patříte mezi osoby trpící cukrovkou, pro vyšší obsah cukru byste měli červenou řepu konzumovat jen občas a v malém množství.

Pokud vás trápí vysoký tlak, je červená řepa tou správnou volbou, protože britská studie prokázala, že konzumace šťávy z řepy má na hladinu krevního tlaku v podstatě okamžitý optimalizující účinek, který trvá několik hodin.

Červená řepa je rovněž známá svými účinky při léčbě onkologických onemocnění, kdy pomáhá především proti návratu nemoci pacientům, kteří se vyléčili, ale také zmírňuje nemoc a zpomaluje růst nádorů, což bylo prokázáno například u rakoviny prsu.

Síla jablek

Možná považujete jablka jen za chutný druh ovoce bohatý na vitamíny (C, A, K, E a několik zástupců skupiny B), ale obsahují také řadu dalších látek, například

  • draslík
  • sacharidy
  • vlákninu
  • měď
  • mangan, a také zdraví prospěšné
  • polyfenoly.

Pro lepší účinky je jablka vždy lepší jíst i se slupkou, v niž se nachází řada těchto důležitých látek.

Vzhledem k vysokému obsahu vody a vlákniny jsou jablka ideální, pokud procházíte procesem snižování hmotnosti. Je prokázáno, že konzumace jablek zvyšuje pocit sytosti a snižuje tak potřebu příjmu přebytečných kalorií.

Jablka rovněž přispívají například také k nižší hladině špatného cholesterolu v krvi.