Nedostatek železa: podívejte se na příčiny a příznaky

0
(0)

Dalibor , 26. 10. 2020

K nedostatku želena dochází, když tělo nemá dostatek minerálního železa. To vede k abnormálně nízké hladině červených krvinek. Je to proto, že železo je potřebné k výrobě hemoglobinu (proteinu v červených krvinkách), který jim umožňuje přenášet kyslík po celém těle. Pokud vaše tělo nemá dostatek hemoglobinu, tkáně a svaly nedostanou dostatek kyslíku a nebudou schopny efektivně pracovat. To vede ke stavu, který se odborně nazývá anémie.

Existují různé typy anémie, ale ta z důvodu nedostatku je nejběžnější na světě. Mezi běžné příčiny patří špatná nebo omezující strava, zánětlivé onemocnění střev, zvýšená potřeba během těhotenství a ztráta krve během těžkých období nebo vnitřní krvácení. Příznaky se u každého liší podle závažnosti, rychlosti vývoje a zdravotním stavu. Nejčastější příznaky:

  • únava,
  • bledost,
  • dušnost.

Únava

Únava je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku železa, který postihuje více než polovinu jedinců, a to kvůli nedostatku hemoglobinu v těle. Když ho tělo nemá dost, do tkání a svalů se nedostává dost kyslíku, což je připravuje o energii. Vzhledem k tomu, že únava je často považována za běžnou součást moderního života, je obtížné diagnostikovat potíž jen pomocí tohoto příznaku.

Bledost

Bledá kůže také souvisí s nedostatkem hemoglobinu, který se nachází v červených krvinkách a způsobuje, že je krev červená. Díky nízkým hladinám během nedostatku železa je krev méně červená. Proto může pokožka ztratit zdravou růžovou barvu, a proto jste bledí. Bledost se může objevit po celém těle nebo může být omezena na jednu oblast, jako je obličej, dásně i vnitřek rtů.

Dušnost

Nízká hladina hemoglobinu znamená nízké množství kyslíku. To znamená, že vaše svaly nedostanou dostatek kyslíku k provádění běžných činností, jako je dýchání nebo chůze. Výsledkem je, že se vaše dýchání ztíží, protože se vaše tělo snaží získat více kyslíku. Proto je dušnost běžným příznakem tohoto onemocnění. Pokud máte tento problém, může to být nedostatkem železa.