Jste unavení už chvilku po probuzení? Zde jsou rady jak se cítit celý den plní energie.

0
(0)

Jan , 19. 08. 2020

Když se ráno probudíme, často se nám nechce vstát, potřebujeme spoustu času na opuštění vyhřáté postele a občas se cítíme ještě více unavení a rozlámaní. Daleko lepší by přeci bylo vstát do nového dne s úsměvem a chutí. Jak ale takového stavu docílit a cítit se po spánku skutečně odpočinutě? Za zkoušku stojí vynechání některých aktivit, které nám příjemně ráno může zhoršit, aniž bychom si to uvědomovali. Je totiž možné, že díky těmto chybám si sami zapříčiňujeme těžká rána.

Neodkládejme zvonění budíku

Důležité je pokusit se vyhnout rutině. Každá den pro nás začíná stejně. Stačí ale změnit pořadí některých ranních aktivit, aby pro nás vstávání nebyla ohraná hra. K rutině spadáme, protože je to nejjednodušší a naučené se nám zdá jako bezpečnější řešení. Ve skutečnosti však rutina frustruje. Neměli bychom také používat odložení vstávání, které v nás vyvolá vztek, když následně nestíháme. Zkusme vstávat na první zvonění budíku.

Jakmile budík zazvoní, je dobré ihned vstát a protáhnout se. Pokud to neuděláme, je zde stále šance, že znovu upadneme do stavu do mírumilovného spánku, kvůli kterému pak nebudeme stíhat další aktivity. Pokud je zimní období a venku je i po ránu tma, dobrým řešením je ihned rozsvítit. Světlo dá našemu tělu pokyn, že je čas vstát a vstávání pro nás bude jednodušší. Pokud nám ve světlu brání pouze zatažené závěsy či rolety, vstaňme a roztáhněme je. Tím se zároveň můžeme protáhnout.

Vyhněme se pohledu na obrazovku mobilu

Nemusí to být pouze opětovné usnutí co nám působí stres, že nestíháme. Můžeme být zcela bdělí, přitom nám utíkají cenné minuty. Stačí věnovat po ránu svou pozornost v příliš velké míře mobilnímu telefonu a kontrolu emailů, sociálních sítí a zpravodajských portálů. Nechme si tuto činnost na později, takto nám může způsobit nepříjemný spěch. Chceme-li se cítit po ránu o něco radostněji, možná stačí i tak jednoduchá aktivita, jako ustlat si postel. Zabere to maximálně 2 minuty, ale může mít za následek pozitivnější vstup do celého dne.

Káva je fajn, ale nemusí to být náš první ranní nápoj

Je to pro mnoho lidí ranní rituál, bez kterého se neobejdou. Lahodnou kávu ale zkusme odložit na později. Po ránu je hlavní získat potřebnou energii skrze jídlo a například džus. Určitě není dobré si dát kávu na prázdný žaludek. Počkejme až po deváté hodině, kdy je tělo posilněno.

  • vše výše zmíněné se snažme dodržovat
  • navyknutí na nové zvyklosti přinese dobrou náladu a lepší start dne

Při změně ranních aktivit se vyhneme rutině a zlepšíme start celého dne. Navíc se na ranní buzení můžeme začít i těšit. Důkladný spánek je však potřeba podpořit i dlouhým a vydatným spánkem. Proto pamatujme na skutečnost, že ideálně bychom měli spát 7 až 8 hodin každý den. Teprve pak se dostaví pocit ranního odpočinku.