Nedávejte kmín jen do polévek či na pečené brambory: Toto levné koření dokáže neuvěřitelné věci s vaším zdravím!

0
(0)

Dalibor , 26. 03. 2020

Kmín je koření vyráběné ze semen rostliny z čeledi mrkvové, která se nazývá Rascovec římský (Cuminum cyminum). Používá se jako kořenící přísada do mnoha pokrmů, zejména v oblastech kolem Středozemního moře a v jihovýchodní Asii, odkud pochází.


Kmín má doma snad každý, toto však tuší jen málokdo!


Co dokáže?

  • Prevence rakoviny tlustého střeva a rakoviny slinivky
  • Silný antioxidant
  • Detoxikace a prevence kardiovaskulárních chorob
  • Zlepšuje trávení a dokáže nakopnout metabolismus
  • Popučte ji a dejte do každého slaného jídla, chráníte tak ledviny před negativním vlivem sodíku
  • Proti refluxu a pálení žáhy funguje překvapivě rychle - krátce ji žvýkejte v ústech
  • Pomoc při nadýmání a plynatosti
  • Obsahuje vápník, vitaminy A a B12, draslík a hořčík - dokonalý vitamínový mix pro naše kosti a klouby
  • Dodává tělu železo, čímž pomáhá proti chudokrevnosti
  • Zlepšuje paměť a bojuje proti úzkosti a únavě
  • Pozitivně ovlivňuje hladinu melatoninu, čímž pozitivně ovlivňuje nespavost

1. Urychlovač trávení - trochu sušeného zázvoru s mletou kmínem a špetkou pepře. Po jídle si 1 lžičku této směsi rozmíchanou v 1 sklenici vody.

2. Pálení žáhy - dejte si do úst 1-2 kousky kmínu a chvíli žvýkejte, spíše než ji spolknete. Zabraňuje refluxu a zklidňuje pálení žáhy.

3. Chřipka a nachlazení: Do 400 ml vody přidejte 15 g celého kmín. Vařte, dokud v hrnci není jen 100 ml vody. Každé ráno a večer pijte 20 ml této tekutiny.

4. Nevolnost - Smíchejte trochu mletého kmínu s medem a konzumujte po těžkém jídle.

5. Proti bolesti žaludku - Smíchejte 3 gramy mletého kmínu s vlažnou vodou a vypijte.

6.Proti cukrovce - rozpusťte trochu mletého kmínu ve sklenici vody a pijte jednou-dvakrát denně, abyste účinně regulovaly hladinu cukru v krvi. Pijeme maximálně týden, pak si dáme přestávku.

7. Posiluje kosti


Kmín obsahuje živiny a minerály důležité pro stavbu, pevnost a pohyblivost kostí. Jde o vápník, vitaminy A a B12, draslík a hořčík. Stejně však obsahuje i estrogenní sloučeniny, které pomáhají při léčbě osteoporózy. Extrakt z kmínu dokonce minimalizuje ztrátu kostní hmoty u starších lidí a zlepšuje jejich hustotu. Jednu čajovou lžičku zlehka krátce opražte na mírném ohni a zalijte 2,5 dcl vody. Přiveďte k varu a potom odstavte ze sporáku. Po přecení a vychladnutí můžete čaj vypít.

Recept proti kašli


Potřebujeme:

  • 50 g mletého kmínu (dá se použít i celá, pokud nemáte mletou)
  • 250 ml vody

Pro dospělé i 1 lžíci slivovice?

Postup:
Kmín smíchejte s 200 ml vody, přeložte na plamen apod pootevřenou pokličkou vařte na mírném plameni 15 minut. Nyní byste měli mít v hrnci hustou tmavou směs.

Scedíme tekutinu a přidáme do ní ještě 50 ml vody. Opět přendáme na plamen a necháme převařit. Nevím, jak je to s celkem malými dětmi, ale nám dávala babička tento "vitamín" až od asi 10 let. Dospěláci si přidávají do výsledné směsi 1 lžíci slivovice. ?

Děti užívají 2 x za den jednu lžičku směsi a dospělí 3x za den 1 lžíci. Pozor, abyste si pak nesedli za volant, protože obsahuje alkohol. Stačí užívat krátce, nám se po pár dávkách vždy ulevilo a už stačily jen zázvorové a bylinkové čajíky :-).

Za rychlý nástup účinku mohou protizánětlivé účinky kmínu. Když však tuto kúru užíváte, nezapomínejte na dostatek tekutiny, kmín má diuretický účinek.

S mírou
Nic netřeba přehánět a pokud si to váš zdravotní stav nevyžaduje, optimální příjem kmínu by neměl přesáhnout více než půl polévkové lžíce v jednom pokrmu maximálně třikrát týdně. Pokud naopak trpíte obtížemi doporučuje se pít kmínový čaj / kmínový nápoj až dvakrát denně.