Nečekaná pravda o léku PARALEN: Vědci zjistili, co ve skutečnosti dělá s lidským mozkem.

0
(0)

Dalibor , 17. 02. 2020

Nová rozsáhlá studie ukázala, že účinky paracetamolu na mozek jsou nečekané a velmi intenzivně.

Paracetamol je pod různými názvy (u nás Paralen, Panadol či Coldrex) nejprodávanějším lékem. V Americe tuto složku dokonce obsahuje více než 600 léků a odhaduje se, že každý týden si některý z nich Američané seberou.

Právě tato rozšířená celosvětová konzumace tohoto přípravku vědců donutila, aby blíže prozkoumali, jak paracetamol působí, tedy kromě toho, že tiší bolest a snižuje horečku.
V roce 2013 dospěli kanadští psychologové k zajímavým výsledkům: osoby, které dostaly paracetamol, měli napsat několik vět o vlastní smrti.

Ukázalo se, že byly méně zasažen negativními pocity a úzkostmi jako kontrolní vzorek, která dostala placebo.

Jak by lék kromě působení proti bolesti zároveň zmírňoval negativní emoce.
Tím vědců z americké Ohijské univerzity tuto hypotézu dále rozvíjel a jejich výsledky přenesl přes časopis Psychological Science.

Lék na mozek?

Pro první pokus vědci použili 82 lidí: polovině dali jeden gram paracetamolu a druhé polovině bez jejich vědomí placebo. Vyčkali hodinu, aby lék postoupil do mozku.

Potom všem testovaným předložily 40 fotografií z fotobanky IAPS (International Affective Picture System), počínaje těmi najsmutnejšími, zobrazujícími například plačící či podvyživené děti, přes ty neutrální až po velmi příjemné.

Kontrolní vzorek osob, které dostaly placebo, a ty, které dostaly paracetamol, měli oklasifikovať každou fotografii známkami od té nejhorší (-5) až po tu nejlepší (+5) a na stupnici od nuly po deset měli označit, do jaké míry u nich fotografie vyvolaly citové reakce.

Výsledky ukázaly, že pokusné osoby, kterým byl podán paracetamol, jsou ve srovnání s těmi, které dostaly placebo, méně zasaženy negativními pocity při pohledu na nejsmutnější fotografie. Zároveň se ukázalo, že radostné fotografie v nich budily méně radosti.

JAK KDYBY PARACETAMOL zmírňoval VŠECHNY CITY, potlačovala NEJEN UTRPENÍ ALE AJ RADOST.

Skupina s paracetamolem přiznala, že pociťují méně emocí.

Víme, co jíme?

Jak uvádí francouzský deník Le Monde, je to poprvé, co byl takto popsán vedlejší účinek paracetamolu, který může mít podle hlavního autora studie Geoffreyho Dursoa širší škálu účinků, než se dosud myslelo.

Kromě úlevy od bolesti se tak paracetamol může použít i jako prostředek k úlevě od negativních emocí.

Smrt na jazyku?

Vědci ve své studii přednesli možnost, že působení paracetamolu souvisí s neurotransmiterem serotoninem, který se podílí na transmisi a kontrole bolesti a hraje velkou roli v naší náladě.

Vědci mají v úmyslu také pokračovat ve výzkumu dalších léků proti bolesti, které jsou chemicky odlišné, ale téměř stejně jsou využívány, jako je ibuprofen nebo aspirin.