Nebojte se vyšetření, může vám pomoci odhalit například rakovinu tlustého střeva včas!

0
(0)

Dalibor , 04. 12. 2020

Odmalička je většina z nás vychovávána v tom duchu, že lékaři nám pomáhají, abychom zůstali zdraví. V mnoha případech ovšem dochází k tomu, že časem nasbíráme i negativní zkušenosti a bojíme se pak i preventivních prohlídek. Představa, že by si nechali invazivně vyšetřit střeva, je pro mnoho lidí už naprosto děsivá.

Nezastupitelné vyšetření

Lékařská věda ovšem zatím nezná žádnou jinou ( a méně invazivní) metodu, která by plnohodnotně nahradila kolonoskopii. Každým rokem stoupá v České republice počet osob, které postihne onemocnění střev. V populaci je velmi rozšířena Crohnova nemoc, mnoho lidí postihuje také ulcerózní kolitida. V neposlední řadě je potřeba zmínit rakovinu střev a konečníku, v jejíž četnosti Češi dokonce drží prvenství mezi evropskými státy.

Zdravotní pojišťovny pravidelně vyzývají občany spadající do rizikových skupin, aby podstoupili toto screeningové vyšetření. Věková hranice, od které je kolonoskopie hrazena, je individuální pro každý stát. V Německu se to týká osob starších 47 let, v České republice může kolonoskopii bezplatně podstoupit každý člověk starší 55 let.

Průběh samotného zákroku

Samotnému provedení zákroku nejprve předchází příprava. Pacient musí před zákrokem vypít speciální roztok, který mu vyčistí střeva. K vyšetřování střeva lékař používá endoskop, na kterém je připojena malá kamera. Nahrávaný obraz se přenáší na obrazovku, kde může lékař pozorovat:

  • Zánětlivé změny střevní sliznice
  • Přítomnost polypů
  • Výskyt nádorů

Pacient je po celou dobu zákroku pod celkovou anestezií, takže se nemusí obávat bolesti. Během vyšetření může lékař také odebrat kousek tkáně na histologickou analýzu, pokud se mu něco nezdá. Tímto způsobem lze zachytit nádory střev již v primárním stádiu.

Pár rad na závěr

Kolonoskopii byste se rozhodně neměli vyhýbat, pokud se onemocnění střev vyskytlo u někoho z vašich blízkých příbuzných (rodiče, sourozenci, prarodiče) nebo pokud máte podezření, že jste nemocní. O zdraví našich střev je potřeba starat se celý život. A hlavně zamyslet se nad tím, co jíme a co trávení prospívá ‒ vláknina v ovoci a zelenině, celozrné cereálie a mořské ryby.