Nebezpečná chemikálie objevena v zubní pastě Colgate. Co může v těle způsobit?

4.6
(57)

Dalibor , 02. 12. 2019

Zubní pasty Colgate jsou jedny z nejoblíbenějších na světě. Možná proto i vy patříte mezi lidi, kteří je denně používají. Jedna studie však zjistila, že látka, kterou tyto zubní pasty obsahují, může být příčinou vzniku rakoviny a dalších zdravotních problémů. Jde o chemikálii pod názvem triclosan.

Ten bývá často součástí prášků na praní, deodorantů, tekutých mýdel a antiseptických přípravků, kde působí antibakteriálně.

Co je triclosan a jaké může mít následky

Triclosan je vysoce toxická látka, považována za bratra jedné z nejjedovatějších látek na světě - dioxinu. Dioxin může dokonce vzniknout z triclosanu. Magazín Chemical Research and Toxicology (Chemický výzkum a toxikologie) publikoval další studii, která vysvětluje, že tato látka při vyšších koncentracích vyvolává rakovinu. Proniká totiž přes naši pokožku do krevního oběhu a následně vyvolává v těle hormonální nerovnováhu .

Zákaz prodeje v Kanadě

V současnosti je Kanada zatím jedinou zemí, která se rozhodla triclosan zakázat. Na druhé straně, naše vláda zůstává v otázce jeho vedlejších účincích v tichosti. Začne zřejmě jednat až tehdy, když dojde k vážným následkům na zdraví obyvatel. Je to znovu podobné, jak to bylo kdysi s DDT, azbestem či PCB. Dlouhou dobu se škodlivé účinky nepřipouštěli a když ignorování problému již bylo více neudržitelné, přistoupilo se k zákazu těchto látek.

závěr

Bohužel, často je jen na nás samých, abychom si pomohli v péči o naše zdraví a zdraví svých blízkých a vyhýbali se škodlivým substancím. Samozřejmě, není možné se uchránit před vším. Je ale důležité znát a vyvarovat se alespoň tím nejškodlivějším látkám, mezi které triclosan jednoznačně patří.

Sdílejte proto prosím tento článek , aby se o nezodpovědnosti firmy Colgate dozvědělo co nejvíce lidí a přestali kupovat jejich škodlivé produkty.

Neboť zdá se, že jen přímý finanční postih přinutí tyto velké firmy a státní orgány konečně jednat.

Navzdory všemu dostupnému výzkumu a důkazem o škodlivosti triclosanu, nás Colgate i nadále přesvědčuje, že jejich produkty jsou bezpečné.