Návod na unikátní krém na omlazení chodidel, potlačení křečových žil a bolesti.

0
(0)

Dalibor , 28. 10. 2020

Domácí krémy mají velkou výhodu, že přesně znáte jejich složení. Pokud si je připravíte z těch pravých surovin, překvapí svou velkou účinností. V tomto článku najdete návod na krém z kaštanu, který pomáhá proti křečovým žílám, ale i akné. Hodí se i pro případ, kdy vás trápí bolesti. Krém si jednou připravíte a při správném uchovávání vydrží i po delší dobu.

Jak se dá využít síla kaštanu?

Kaštan obsahuje celou řadu účinných látek, které jsou pro lidské tělo prospěšné. Široké spektrum nabízí i z pohledu možností využití. Užívá se hlavně zevně a to konkrétně jako krém, pasta, gel, odvar nebo ve formě zábalu či koupele.

Koňský kaštan ze stromu jírovce maďalu navíc seženete téměř v každém parku. Zralé tmavě hnědé kaštany se sbírají v podzimních měsících. Nejsou určené pro klasickou konzumaci jako u jedlého kaštanu, ale dají se právě výborně využít do krémů a podobně. Využít se dají nejenom plody, ale i květy, kůra a listy.

Příprava tinktury z kaštanu

Tinktura obsahuje koncentrovanou sílu kaštanu ve spolupráci s alkoholem. Hodí se pro potírání unavených nohou s křečovými žílami a při otocích. Pravidelným používáním podporuje silné stěny cév. Dá se používat také při potížích s artritidou. Protože však obsažený alkohol, bez kterého není možné tinkturu vytvořit, lehce vysušuje pokožku, hodí se přidat kombinaci s olivovým, kokosovým či jiným olejem nebo hutným výživným krémem.

Co budete potřebovat na tinkturu z kaštanu:

  • Kaštany
  • 70% alkohol
  • Vhodnou šroubovací lahev

Postup přípravy tinktury z kaštanu:

Kaštany musí být čerstvé, protože je nutné z nich odstranit tuhou hnědou slupku. Bílý vnitřek rozřízněte a vložte do připravené lahve. Tu zalijte alkoholem alespoň o 70 %. Čím více kaštanů použijete, tím silnější bude tinktura. Připravenou směs pečlivě zakryjte a uložte na temné místo. Zhruba každé 3 týdny láhev protřepejte. Po uplynutí prvních 3 týdnů si již můžete slít první část tinktury, kterou umístíte do uzavíratelné nádoby a užíváte podle potřeby.

Vlastní přírodní krém z kaštanu proti křečovým žilám

Druhý recept je na výrobu vlastního krému. Pokud si ho připravíte sami, máte naprostou jistotu, že nebude obsahovat nevhodné chemické látky a podobné. Složky si volíte čistě podle sebe. Takto připravený krém buď využijete sami, nebo může jít o originální dárek, který potěší hlavně milovníky přírodní kosmetiky.

Co budete potřebovat na výrobu krému:

  • Předem připravenou tinkturu z kaštanu
  • Želatinový prášek
  • Levandulový olej

Postup přípravy krému z kaštanu:

Vezměte si tři sáčky želatiny a nechte je rozpustit na pánvi. Během rozpouštění si pomůžete neustálým mícháním. Až začnete pozorovat houstnutí želatiny, přidejte připravených zhruba 150 ml tinktury z kaštanu. K tomu přidejte 5 kapek levandulového oleje pro příjemnou vůni krému. Ještě nějakou dobu míchejte, než dojde ke zhoustnutí do krémové konzistence. Takto vzniklou směs opatrně přendejte do připravené ideálně šroubovací lahvičky a pečlivě uzavřete.

Čaj z listů kaštanu

Při sbírání kaštanů na krém a tinkturu si natrhejte i pár listů. Dá se z nich totiž připravit čaj, který je vhodný při potížích s kašlem. Velmi dobře funguje také pro ozdravení sliznice během nachlazení. S dávkováním však buďte opatrní, protože kaštan obsahuje mírně jedovaté saponiny.

Odvarem snadno ošetříte pleť náchylnou na akné, případně jde o nápad na oplach pro zdraví vlasové pokožky. Silnější odvar z listů se přidává do koupele jako pomoc při křečových žilách nebo pro úlevu u artritidy. Použít se dají čerstvé i sušené listy, takže se vyplatí nasbírat a nasušit si něco do zásoby na zimní měsíce. Uvidíte, že až budete potřebovat léčivou sílu kaštanu, budou se hodit.