Dělají se vám na zádech bolestivé pupínky a následně jizvičky? Zkuste tyto rady a zbavte se jich tak nadobro.

0
(0)

Jan , 14. 10. 2020

Pokud máte na zádech pupínky, mohou být svědivé až bolestivé, což samozřejmě není příjemné. Než se obrátíte se žádostí o pomoc na vašeho praktického nebo kožního lékaře, můžete vyzkoušet níže uvedené postupy, které vám mohou s vaším problémem účinně pomoci.

Doporučenými postupy jsou:

  • změna jídelníčku
  • oblečení jen z přírodních materiálů
  • změna pracího prášku a častější výměna povlečení
  • méně mastné krémy, a
  • sprcha po každé fyzické námaze a pozor na kondicionér.

Změna jídelníčku

Je až neuvěřitelné, jak má složení naší stravy vliv na kvalitu a stav kůže a vlasů. Pokud vás trápí pupínky na zádech, měli byste výrazně omezit nebo vynechat mléčné produkty, které bývají s jejich tvorbou často spojovány, a také fast food a hotové potraviny plné aditiv a konzervačních látek. Zkuste omezit konzumaci těchto nevhodných potravin alespoň na dobu jednoho měsíce a nahradit je zdravější čerstvou stravou. Sami uvidíte, jak vám tato detoxikační kúra prospěje a jak se v důsledku ní zlepší i vaše kůže.

Oblečení jen z přírodních materiálů

Ideální je, když budete nosit oblečení vyrobené pouze z přírodních materiálů, jako jsou například bavlna nebo bambusové vlákno. Tato zásada se týká zejména těch kousků oblečení, které nosíte přímo na těle a jsou tak v kontaktu s vaší kůží. Tvorba pupínků může být mimo jiné následkem nošení oblečení ze syntetických materiálů, kdy dochází k většímu pocení a následnému zanášení pórů, kde vznikají infekce a z nich právě ony zmiňované pupínky. Trička, která nosíte přímo na těle, se navíc doporučuje před nošením přežehlit, aby se tak odstranily případné škodlivé mikroorganismy. Pokud nosíte podprsenku, měli byste pamatovat na její časté praní a výměnu.

Změna pracího prášku a častější výměna povlečení

Jednou z cest, jak vyřešit váš problém, může být také například nahrazení klasického granulovaného prášku, který používáte k praní prádla, šetrnějším tekutým pracím prostředkem nebo gelem. K odstranění škodlivých mikroorganismů může pomoct také používání bělicích prostředků. Zkuste také častěji měnit povlečení.

Méně mastné krémy

Pokud rádi používáte tělový krém, zkuste se poohlédnout po takovém, který nebude příliš mastný. Existují rovněž obdobné přípravky pro péči o pokožku, které jsou na bázi gelu, který je ke kůži šetrnější.

Sprcha po každé fyzické námaze a pozor na kondicionér

Pokud běháte nebo se věnujete cvičení, je třeba se po každé zvýšené fyzické námaze dobře osprchovat, abyste zabránili zanesení pórů potem. Pokud si myjete vlasy a jste zvyklí používat kondicionér, pamatujte na to, že je potřeba jej nejen důkladně vypláchnout z vlasů, ale také pomocí sprchy odstranit i z pokožky ramen a zad. Kondicionéry totiž nejsou určeny k tomu, aby působily na kůži, obsahují řadu chemických látek, které mohou také vést k zanesení pórů a zvýšenému riziku tvorby pupínků.