Podle studie publikované v lednu 2015 v žurnálu Anály interní medicíny, více než polovina pracovní doby průměrného člověka je strávená na aktivity spojené se sezením.
Do toho je započteno i cestování do práce, práce za stolem či obedovanie.
Napravte si páteř poškozenou sezením s pomocí těchto 5 cviků
Výzkum sesbíral údaje ze 47 dalších studií zaměřených na sedavý způsob života.
Odhalil, že délka času strávená vsedě přímo ovlivňuje vyšší míru cukrovky typu 2, kardiovaskulární onemocnění, rakovinu1 a úmrtí na rakovinu.
Což způsobuje dlouhé sezení?
Dlouhodobé vysedávání má negativní vliv zejména na zdraví vaší páteře. Její ztuhnutí a bolesti patří mezi nejčastější zdravotní problémy.
Časem se stav páteře zvykne zhoršit natolik, že to už ovlivňuje i vaši schopnost cvičit, běžet či provádět ostatní fyzické aktivity.
Jde takříkajíc o sestupnou spirálu. Nemožnost fyzických aktivit vede k dalšímu zhoršování stavu, ze kterého už pak není úniku a operace páteře se stane nevyhnutelnou.
Na napravení poškození způsobených dlouhodobým sezením však existuje několik jednoduchých cvičení, které je třeba začít provádět na pravidelné bázi.
Dnes vám prozradíme 5 protahovacích cviků, které vám pomohou navrátit plný pohybový rozsah a zbavit se bolestí a ztuhlostí nejen v zádech, ale i kolenou či jiných kloubech.
1."Požární hydrant"
Toto cvičení je známé pod názvem "požární hydrant", protože připomíná pejska čůrajícího na hydrant.
K provedení tohoto cviku se dejte na všechny čtyři končetiny (tak, jak je to zobrazeno na úvodním obrázku), kdy budete o zem opření vašimi dlaněmi a koleny.
Nyní zvedněte jednu nohu do strany tak vysoko, jak to to jen víte. Následně dejte nohu zpět a celý cvik opakujte co největší počet krát.
Pomocí tohoto cviku si posílíte nohy a spodní část zad. Také si zlepšete stabilitu a rovnováhu.
2. Houpání nohama
Toto cvičení je ideální pro uvolnění ztuhlých kyčelních kloubů.
Nejprve se postavte a o něco se chyťte, abyste si snadněji udrželi rovnováhu. Potom začněte houpat jednou nohou nejprve dopředu a dozadu tak daleko, jak to jen půjde. Později houpejte nohou do stran.
Cvik opakujte několikrát, následně nohy vyměňte a totéž zacvičte s druhou nohou.
Doporučuje se s každou nohou provést 15 až 20 houpání pro každý typ houpání (dopředu-dozadu a do stran), čili dohromady 30 až 40 pohybů s jednou nohou a stejný počet pak i s druhou.
Začít můžete s menším počtem opakování a postupně časem přidávat.
3. Podřepy
Cílem dřepů je předcházet ztuhlosti. Při tomto cvičení si protáhnete nohy, pánev i páteř.
Cvik je to poměrně jednoduchý. Dřepne si do podřepu co nejníže a vydržte v této pozici několik sekund.
Nohy držte celými chodidly na zemi a záda mějte narovnaná. Pak se znovu postavte, chvíli si odpočiňte a následně cvik opakujte 5 až 6 krát.
4. Most
S tímto cvičením si zlepšete ohebnost a rozsah kyčelních kloubů i sedacích a břišních svalů.
Lehněte si na zem na záda s pokrčenými koleny a celými chodidly položenými na podlaze.
Následně zvedněte zadek, kříže a boky, aby vaše tělo vytvořilo most. Chvíli vydržte v této poloze a následně pomalu spouštějte tělo znovu na podlahu.
Pokud jste pokročilejší nebo, pokud se vám zdá toto cvičení příliš jednoduché, můžete si na břicho položit i nějaké závaží.
Cvičení opakujte 5 až 10 krát podle toho, kolik budete mít sil.
5. GAUČOVÉ strečink
Strečink za pomoci gauče je skvělý cvik, který můžete dělat i během sledování televize.
Klekněte si před gauč tak, že jednu nohu ohnete v koleni dáte ji před sebe a na koleno druhé nohy si klekla, přičemž chodidlo druhé nohy bude opřené o sedací část gauče.
Nyní se narovnejte a napněte zadek i břišní svaly. Vydržte v této poloze 30 sekund a následně nohy vyměňte a cvik opakujte.
Závěr
Uvedené cviky provádějte pravidelně, protože jsou pro vás při sedavém způsobu života nadmíru prospěšné.
Dalším způsobem, jak překonat sedavý způsob života, je častější během práce chodit, samozřejmě, pokud to její povaha dovoluje. Také místo používání výtahu choďte raději pěšky po schodech.