Nakládaný okurkový salát s cibulí a česnekem krok za krokem: Vytvoříte si tak chutné a zdravé zásoby na chladné měsíce.

0
(0)

Dalibor , 18. 04. 2021

Většina pěstitelů okurek polních dává přednost přípravě tzv. kvašáků. Ostatně jsou velice chutné a hodí se ke kdejakému pokrmu. Avšak připravit si z této vlastnoručně vypěstované zeleniny můžete i lahodný salát s cibulí a česnekem. Jak na to? To se právě dozvíte.

Jaké ingredience budete potřebovat na nakládaný okurkový salát s cibulí a česnekem?

Připravte si následující suroviny:

  • polní okurky: 3 kg
  • cibuli: ¼ kg
  • krystalový cukr: 1 lžíci
  • hrubozrnnou sůl: 100 g
  • lihový ocet: 150 ml
  • česnek: 200 g

Jak postupovat při přípravě nakládaného okurkového salátu s cibulí a česnekem?

Nejprve si polní okurky řádně omyjte vodou a protřiďte je. Na salát použijte jen ty zdravé, pevné a zralé. Dále je pokrájejte ostrým nožem na cca 3 až 7 mm plátky a vložte do hlubší mísy. Také si očistěte cibule, naplátkujte a promíchejte s okurkami. Nezapomeňte do směsi přidat i loupaný a lisovaný česnek. Ten dodá salátu ten správný říz. Suroviny následně posypte hrubozrnnou solí, krystalovým cukrem, zakápněte lihovým octem a čistými rukama řádně promíchejte. Nakonec mísu přikryjte poklicí a dejte do lednice na alespoň 12 hodin.

Nakládání okurkového salátu a jeho zavařování

Následující den vyjměte salát z okurek, cibule a česneku z chladničky, promíchejte, a i se šťávou přeneste do vymytých čistých sklenic určených k zavařování. Přiklopte je víky, položte na plech s vodou a zavařujte v troubě asi tři až čtyři minuty. Totéž lze učinit i v mikrovlnce. Sterilovanou zeleninu nechte zchladnout, nádoby důkladně zavíčkujte a po zchladnutí umístěte do sklepa nebo lednice.

Různé variace okurkového salátu

Přejete si okurkový salát pikantnější chuti? Potom vám nic nebrání v tom, přidat do směsi před zavařováním trochu mletého chilli koření nebo třeba čerstvou chilli papričku. Výborně se budou hodit i bylinky typu kerblík, petržel hladkolistá anebo kopr.