Zdá se, že v současnosti se téměř každý potýká s nějakými trávicími obtížemi.
Crohnova choroba, syndrom dráždivého střeva, celiakie a desítky dalších onemocnění trávicího traktu vytvořili nová průmyslová odvětví výroby potravin bez lepku, bez cukru, bez laktózy a množství jiných druhů potravin "bez něčeho".
Co je tedy důvodem, proč se lidem nedaří tato onemocnění vyléčit a proto musí dodržovat přísné diety nebo čelit nepříjemným následkům?
Dnes se podíváme na skutečné důvody, které stojí za většinou onemocnění trávicího systému.
1. Nerovnováha střevní mikroflóry
Jedním z hlavních důvodů, proč nejste schopni správně strávit jídlo, je nerovnováha střevní mikroflóry ve vašem zažívacím traktu.
Ideální poměr pro zdravou střevní mikroflóru je 85% prospěšných bakterií a 15 špatných (které se běžně nacházejí v prostředí, nemusí jít jen o náhodnou kontaminaci).
Při uvedeném poměru se dobrým střevním bakteriím daří a jsou schopny dělat si svou práci v podobě trávení škrobů, vlákniny a cukrů.
Bohužel, užívání antibiotik, velkého množství cukrů, alkoholu, toxinů, konzervantů, umělých barviv a dalších škodlivých látek narušilo rovnováhu mikroflóry v střevech , která je potřebná pro správné trávení.
Chcete-li znovu získat tuto rovnováhu, zvažte konzumací potravin, které ničí špatné bakterie, jako například česnek, cibule, oregano, hřebíček a zázvor.
Současně však musíte užívat probiotika (prospěšné bakterie) a prebiotika ve formě vlákniny (potrava pro prospěšné bakterie). Zařaďte do svého jídelníčku potraviny jako jsou kyselé zelí, kefíry, bio bílé jogurty či kombucha.
Můžete užívat i probiotika ve formě kapslí, nejlépe po dobu 1 až 2 měsíců, což je čas potřebný k obnovení rovnováhy.
2. Nedostatek enzymů
Enzymy hrají v našem těle velmi důležitou roli - umožňují nám správně strávit potravu a využít z ní všechny dostupné živiny.
Pokud naše strava neobsahuje dostatek enzymů, vytváříme tím větší tlak na slinivku, aby vyrobil vlastní enzymy. Ty následně umožní nejen správné trávení potravy, ale i rozloží a eliminují toxiny z těla.
Pokud slinivka dlouhodobě přetěžuje, časem se opotřebuje a nemusí stíhat vyrábět dostatek trávicích enzymů.
Abyste tělu zajistily dostatek enzymů, snažte se jíst co nejvíce syrového ovoce a zeleniny, hlavně ananas, papáju, včelí pyl a fermentované potraviny. Ve vařených jídlech jsou již obvykle všechny enzymy zničeny.
Rovněž důsledně žvýkejte potravu, protože trávení začíná už v ústech. Sliny jsou v podstatě také enzym (ptyalin), jehož hlavním úkolem je trávení škrobů.
Doporučuje se užívat i doplňky s obsahem enzymů.
3. Nedostatek hořčíku
Donedávna se věřilo, že hořčík je potřebný v přibližně 325 enzymatických procesech.
Avšak podle nejnovějšího výzkumu se to číslo blíží k 800. To z hořčíku dělá extrémně důležitý prvek pro naše trávení.
Kromě toho, nedostatek hořčíku narušuje správnou činnost svalů, včetně těch, které se nacházejí ve výstelce trávicího systému. Výsledkem je pomalé přesouvání potravy střevy, nepravidelná stolice a zvýšení toxicity střev.
Pouvažujte proto nad doplňováním hořčíku buď ve stravě, nebo výživovými doplňky. Vhodné vysokovstrebateľné formy hořčíku jsou citráty, sladový výtažek nebo laktáty. Méně vhodné jsou oxidy.
K potravinám bohatým na hořčík patří listová zelenina a všechny druhy ořechů, které je však vhodné před konzumací na pár hodin namočit, aby se deaktivovali látky brzdící činnost enzymů.
4. Stres
Stres vytváří celou paletu zdravotních problémů, včetně problémů s trávením. Navíc odbourá v těle mnohé důležité vitamíny a minerály (zejména hořčík a vitaminy skupiny B).
Kromě toho stres stahuje svaly, zpomaluje průchod potravy střevy a brzdí absorpci enzymů a probiotik.
Na udržení stresu na uzdě použijte například heřmánek či medicínské houby (hlíva ústřičná, maitake, shitake, reishi). Pomáhá také praktikování aktů vděčnosti, meditace a cvičení.
5. Otrava těžkými kovy
Činnost střev narušuje množství látek, ale nejvíce zřejmě jsou to různé těžké kovy.
Těžké kovy do našeho těla vstupují různými cestami, obvykle stravou (rtuť v mořských rybách), ale například i očkováním, kde je rtuť používaná jako konzervační látka nebo z amalgámové zubních plomb.
To pak vytváří nadměrnou zátěž nejen na orgány jako játra, žlučník, slinivka, ledviny či mozek, ale těžké kovy navíc zabíjejí prospěšnou střevní mikroflóru a ochromují trávení.
Detoxikace těla od těžkých kovů je složitý proces, který by obvykle měl mít pod dohledem zdravotnického profesionála, když se dělá například chelace.
Můžete však uvažovat i o detoxikačních potravinách jako jsou chlorela, koriandr či spirulina, které se vážou na těžké kovy v tlustém střevě a pomáhají jejich odvádět ven z těla.