Smáli se mi, že jsem tlustý, přitom jsem jen dělal tyto věci špatně. Nedělejte je i vy.

0
(0)

Dalibor , 09. 03. 2021

Alespoň někdy se značná část populace setká s nadýmáním. Ten pocit mají lidé často po těžkém jídle. Někteří se však cítí nafouknutí neustále. Úzce s tím souvisí životospráva daného člověka a složení jeho jídelníčku. Všechno to znamená jedno: s nadýmáním se často dá něco dělat. Pojďme společně zjistit co!

Svou roli hrají cukry

Nadýmání lze účinně řešit dietou s nízkým obsahem sacharidů. Nejčastěji k nadýmání totiž dochází v důsledku nadměrné konzumace a nesprávného trávení sacharidů. Měli byste se proto do jisté míry vyhýbat škrobům, cukru a alkoholu. Také byste měli nahradit nezdravé sladkosti za přirozené cukry obsažené v ovoci, medu atd. Pokud máte rádi sladké, je lepší přejít na zdravé cukry (například sušené datle a meruňky), než se cpát cukry prefabrikovanými. Sacharidy jsou pro tělo také velmi důležité, záleží však na tom, v jaké formě!

Nedostatečný pitný režim

Nedostatek příjmu vody narušuje náš trávicí systém a z dlouhodobého hlediska způsobuje různé zdravotní problémy. Dehydratace je způsobena především nadměrnou konzumací kávy, alkoholu a cukru. Normálně byste měli denně vypít 6-8 sklenic vody. Pokud pijete často kávu či černý čaj, tak nejlépe i dvojnásobek. V případě, že nepijete dostatek vody, tělo má tendenci zbylou vodu zadržovat, a to je jednou z hlavních příčin nafouklého žaludku.

Stres

Všechny výše uvedené příčiny vzniku nadýmání u lidí jsou často spojeny i se stresem. Když tzv. „máme nervy“, tak zapomínáme na správné stravování i pitný režim. To pro tělo ale nevěstí nikdy nic dobrého. Všechny studie poslední dekády ukazují, že úroveň stresu úzce souvisí se schopností trávení. Když jste ve stresu, potraviny nejsou správně tráveny. To zase může způsobit bolesti břicha a pocit nadýmání. Samozřejmě stejně tak působí špatně na naše trávení rychlé jezení ve stoje, či za chůze. Každé malé dítě ví moc dobře, že jídlo se má jíst pomalu a pořádně rozžvýkat. Kdo z nás to ale opravdu dělá?

👍 Tento návod je užitečný