Nádor na mozku: Poznejte jeho signály včas

0
(0)

Dalibor , 13. 10. 2020

Jestliže se na mozku objeví nádor, pro jeho nositele může být velice obtížné něco poznat. Nebezpečí pomalu a jistě stoupá, a teprve poté se objevují prvotní příznaky. Jakmile je zpozorujete, měli byste v co nejbližší době navštívit svého lékaře.

Individuální příznaky

Příznaky mohou být velice různorodé. Někdy jsou podobné s příznaky, které s sebou nesou i jiné nemoci, proto je dobré zachovat chladnou hlavu a nepropadat panice, jakmile se u vás jeden z níže zmíněných signálů projeví. Příznaky jsou také vysoce závislé na umístění a velikosti nádoru.

Každá oblast v mozku plní jiný úkol. Je proto pochopitelné, že i příznaky se liší podle toho, kde se zrovna nachází nádor. Když nádor roste, zasahuje více oblastí, a tím také zhoršuje signály, které ho doprovázejí. Mohou být častější nebo se objevují nové.

Bolesti a další problémy

Mezi běžné příznaky patří bolest hlavy, nevolnost a zvracení, které však nejsou záležitostí pár hodin nebo dní, ale bývají dlouhodobé. Bolesti se často vyskytují po probuzení a během dne pak pomalu ustávají a vrací se až s dalším ránem.

Ojedinělé příznaky

Pak jsou tu ovšem signály, které se vyskytují jen zřídka, ale i tak mohou pacientovi napovědět, že je ve vážném stavu. Jde například o poruchy sluchu, zraku, řeči, změny nálady, poruchy soustředění a paměti. Epileptické problémy, záchvaty, necitlivost nebo také brnění v končetinách. I když se nemusí jednat jen o nádor, je vhodné v případě těchto obtíží navštívit lékaře. Může se totiž jednat i o jiné závažnější onemocnění.

Výjimkou není ani zmatenost, ospalost a pomalé pohyby. Nádor může blokovat přirozené procesy, v dutinách mozku se může hromadit tekutina a vlivem toho se poškozují mozkové buňky.

Riziko pro mozek

Zmíněné problémy mohou být pro mozek extrémně nebezpečné. Jakmile se vytvoří otok a jsou zasaženy některé nervy, musí lékaři co nejrychleji zasáhnout. Lidé pak mohou zcela ztratit schopnost řeči nebo zraku. Do toho se poté objevují různé záchvaty.

Záchvat může být částečný nebo postihnout celé tělo. Nádor také způsobuje příznaky podobné cévní mozkové příhodě.

Jestliže tedy již několik dní trpíte nesnesitelnými bolestmi hlavy, pomáháte si prášky, které tlumí bolest, ale problémy stále přetrvávají, nepodceňujte situaci. Uvědomte svého lékaře a ověřte, zdali se nejedná o nádor.