Nadměrná plynatost může poukázat na závažné zdravotní problémy. Odhalte je včas

0
(0)

Dalibor , 06. 04. 2021

Jedním ze zásadních problémů a možných trapasů každému z nás přináší doba plynatosti a nadýmání. Tento jev lidského těla má každý z nás, avšak může docházet k nadměrné plynatosti, která značí jasný nedostatek nebo problém se zdravím člověka. Trápí vás plynatost? Pak si dávejte pozor na tyto zdravotní komplikace.

Kolik plynů vypouští zdravý člověk?

Plynatost není dobré zadržovat. Lidově řečeno “větry” jsou normální jev každého člověka a jejich zadržování může poškodit lidské tělo a celkové zdraví. Vědci dokázali určit optimální množství plynatosti a nadýmání, které by měl zdravý člověk vypustit. Každý den byste si tedy měli ulevit přibližně desetkrát.

Nezadržujte plynatost v těle

Díky ulevování plynatosti zařídíte určitý komfort svým střevům a ulevíte si od možných bolestí břicha, které vzniká nadýmáním. Jaké jsou nejčastější příčiny nadměrného nadýmání? Mezi obvyklé příčiny patří konzumace nadýmavých potravin, může to být ale také stres nebo pocit úzkosti.

Díky zvětšování žaludku vlivem nové potravy v trávicím ústrojí vzniká plynatost. U zdravého člověka můžete najít až dva litry plynu v celém okruhu lidského těla. Tato plynatost je kombinací klasického vzduchu, který spolknete, krevních plynů a plynů, které vytvoří tělo vlivem trávení. Jeden ze způsobů vytlačování plynů z těla je řitním otvorem, ten druhý se pak nazývá říhání.

Jaké komplikace může značit plynatost?

Jeden z problémů, který se projevuje častým nadýmáním a plynatostí, jsou vředy či zúžená trubice na trávení. Veškeré trávicí potíže jsou příčinou nadměrné plynatosti, které se jen těžko zbavíte. V takovou chvíli je nejlepší poradit se se svým lékařem a udělat případná vyšetření či změnit svůj jídelníček, který může k nesprávné funkci trávicího traktu přispívat.

Pomoci vám může také fyzická aktivita a pravidelný pohyb, dobrá a pestrá strava, dostatek pitného režimu nebo mírná masáž břicha, která uvolní střeva a celý trávicí trakt.  Posledním důvodem k nadměrné plynatosti může být také alergie na určité potraviny ve vašem jídelníčku. V takovém případě je vhodné uvědomit si svůj jídelníček a vyvarovat se těm nejproblémovějším potravinám.