Pokud myjete syrové kuře před uvařením tak to nedělejte. Přečtěte si proč.

0
(0)

Jan , 08. 10. 2020

Pro mnohé z nás je to naprosto automatický postup. Vytáhneme kuře z mrazáku, odbalíme a omyje pod tekoucí studenou vodou. Činíme tak v dobré víře, abychom kuře očistili. Jenže nevědomky děláme pravý opak. Mytí kuřete nám může způsobit velmi nepříjemné zdravotní potíže. Přečtěte si, co vám hrozí a jak k tomu dochází.

Na kuřeti číhá nebezpečná bakterie

Hovězí steak si můžete dopřát klidně i krvavý. Pokud ale sníte nedopečené kuře, máte zaděláno na pořádný problém. Kuřecí maso musí být vždy důkladně tepelně zpracované. To je základní poučka, kterou zná každý. Nedostatečně tepelně upravené kuřecí maso je jednou z nejčastějších příčin otravy jídlem. Každé léto informují ve zprávách o hromadných otravách jídlem. Vsaďte se, že většinu z nich má na svědomí právě kuře. Nebezpečí na nás číhá ale i při samotné přípravě kuřecího masa, a tím jsou bakterie, které se vyskytují na jeho povrchu. Patří mezi ně i velmi nebezpečný Campylobacter.

Jak se můžete nakazit při mytí kuřecího masa?

Bohužel, velmi jednoduše. Pokud myjete například celé kuře pod tekoucí vodou. Kapičky vody šplíchají všude možně. Společně s vodou si tak po bytě rozptylujete i bakterie. Kapičky vám šplíchly třeba i na oblečení nebo na nádobí, které jste nechali okapat hned vedle dřezu. Bakterie se tak mohou dostat velmi nenápadně do vzdálenosti 50 cm od dřezu. Chytit Campila, tak můžete i bez toho aniž byste zkonzumovali nedopečené kuře. K tomu, aby vám bylo zle, stačí jen pár bakterií a věřte nám, že mít Campila není žádné terno. Bude vám zle, můžete zvracet, mít úporný průjem a vysoké horečky.

Co dělat, abyste se nenakazili Campilobacterem

Zásada číslo jedna zní: Kuře vždy velmi důkladně tepelně zpracujte. Pokud zjistíte, že je kuře od kosti krvavé, nejezte ho!

Dále dodržujte následující doporučení:

  • Kuře před vařením nebo pečením nemyjte
  • V ledničce skladujte syrové kuře úplně vespod, aby z něj nekapaly žádné tekutiny na další potraviny. Ideální je uzavřít kuře uvnitř neprodyšné nádoby
  • Zmražením se sníží množství bakterií Campilobactera

Nezapomeňte také vždy důkladně vydezinfikovat plochy, na kterých kuře krájíte nebo porcujete. Důkladně umyjte také nože a použité nádobí.