Dělají se vám na těle tmavé skvrny jako jsou ty na obrázku? Možná se jedná o závažné onemocnění.

0
(0)

Dalibor , 08. 10. 2020

Cukrovka je na vzestupu. Bohužel, cukrovkářů rok od roku přibývá. Na vině je s největší pravděpodobností náš nezdravý životní styl. Nadměrná konzumace tuků a cukrů, alkoholu, kouření a sedavý způsob zaměstnání i života. Tato kombinace je živnou půdou mnoha onemocnění a cukrovka je rozhodně jedním z nich. Zpočátku se přitom projevuje velmi nenápadně. Přečtěte si, jaké jsou její charakteristické příznaky, a ověřte si, zda se netýká i vás.

Včasná diagnóza je základem úspěšné léčby

Cukrovka je nevyléčitelná nemoc, pokud se ale včas nasadí vhodná léčba a pacient upraví svou životosprávu a životní styl, může s cukrovkou prožít plnohodnotný život bez výrazných omezení a zdravotních komplikací. Neléčená cukrovka má naopak na kvalitu života obrovský dopad a navíc jej i výrazně zkracuje.

Jaké jsou hlavní příznaky cukrovky

V počátcích se cukrovka projevuje velmi nenápadně, a proto není divu, že symptomům lidé nevěnují patřičnou pozornost. Diabetes se nejčastěji projevuje:

  • Zvýšeným pocitem žízně a nutkáním močit – diabetik má neustále žízeň a chodí velmi často na záchod. Ledviny cukrovkáře totiž nepracují správně
  • Zvýšeným pocitem hladu, který ani po jídle neklesá – to se děje proto, že vaše tělo neprodukuje dostatek inzulínu. Nemůžete tak využívat glukózu jako zdroj energie
  • Rozmazané vidění – časný příznak cukrovky. Rozmazané vidění je výsledkem tlaku nahromaděné tekutiny na oční čočku
  • Zvýšená únava – může být důsledkem dehydratace

Dalšími častými projevy cukrovky jsou nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, svědění kůže, tmavé skvrny na kůži, pomalé hojení a brnění rukou a nohou.

Pokud na sobě delší dobu pozorujete některý z výše uvedených příznaků, neotálejte s návštěvou lékaře. Jen tak budete mít stoprocentní jistotu a můžete svůj zdravotní stav začít adekvátně řešit.