Mozek nemá rád cigarety, alkohol ani tuky, říká neurolog. Co ale vašemu mozku opravdu prospěje?

0
(0)

Dalibor , 13. 11. 2020

Pokud vůbec nesnídáte nebo si dáváte něco nezdravého, řídíte auto a do toho telefonujete, nebo kouříte či pijete alkohol, jsou to stresové situace, které jsou pro mozek obtížné. Svůj mozek denně namáháme, ale na oplátku mu nedopřejeme žádný odpočinek ani pořádné živiny.

Méně počítačů, více času venku a s rodinou

Zkušený lékař Vlad Siurian je již několik let ředitelem ambulantní nemocnice Baghdasar-Arseni v Rumunsku. Provedl již více než 23 000 operací mozku, jeho nejmladšímu pacientovi byly teprve dva dny. Tvrdí, že pokud jste celý den na počítači nebo telefonu, neměli byste očekávat, že váš mozek bude pořád ve stejné kondici. Je potřeba ho trénovat různými činnostmi a aktivitami.

Nejlepší řešení je, ráno brzy vstát, zacvičit si a poté vypít dvě sklenice vody. Ráno také otevřete okno. Následovat by měla zdravá a vydatná snídaně. Náš mozek neodpočívá ani během spánku. Udržuje normální funkci orgánů a kromě toho se stará i o další funkce.

Co se týče stravy, vyhýbat byste se měli masu, které na mozek nemá dobrý vliv. Je ale prospěšné pro naše tělo, proto zkuste nízkokalorické maso – krůtí nebo ryby. Se solí byste měli také zacházet opatrně. Mozek nastartuje hořká čokoláda nebo přírodní kakao či med.

Mozek se musí trénovat, ale nepřetěžovat

Aktivní doba, při které váš mozek bude pracovat nejlépe, je podle neurologa 10-12 hodin a v odpoledních časech 16-18 hodin. Pokud je to možné, co nejvíc se usmívejte. Dáte tím mozku signál, že je všechno v pořádku a bude pracovat lépe a rychleji.

Nezapomeňte také trénovat svou paměť. Už i mladí lidé mají problémy s výpadky paměti. To může vést až k Alzheimerově chorobě. Proto dělejte následující aktivity:

  • Učte se nové věci
  • Hodně cestujte a zajímejte se o kulturu dané země
  • Sledujte nové filmy a čtěte nové knihy
  • Luštěte křížovky, řešte různé hádanky

Také denně zvolte krátkou procházku, protože pohyb je pro mozek velmi důležitý. Nezapomínejte na spánek, který by měl trvat alespoň 6 hodin. Před spaním si místo televize raději přečtěte knihu a moderním technologiím se vyhněte.